Turystyka na Florydzie

Co polecacie zwiedzić na Florydzie? Znacie jakieś tanie, polecane noclegi na Florydzie? Gdzie najlepiej wynająć samochód? Takie i inne pytania związane z turystyką na Florydzie często od Was dostajemy. Dlatego postanowiliśmy w jednym miejscu zawrzeć jak najwięcej informacji turystycznych. Stronę tę będziemy się starać na bieżąco aktualizować.

Noclegi na Florydziehotelfloryda

Tak jak i wszędzie, tak też i na Florydzie można nocować m.in. w drogich hotelach czy tańszych prywatnych apartamentach. Można też wynająć pokój u właściciela.

Jeśli chcecie znaleźć hotel/motel/hostel, polecamy stronę www.booking.com. My podróżując po Florydzie, często korzystamy z tej strony zamawiając hotele. O części z nich pisaliśmy na naszym blogu w kategorii HOTELE kierunekfloryda.com/category/hotele.

Jeśli chcecie coś tańszego, wiele osób, z którymi rozmawialiśmy, korzystało ze strony www.airbnb.com i byli bardzo zadowoleni. Klikając w ten link, dostaniecie dodatkowo $55 dolarów na swoją pierwszą podróż (zapoznajcie się tylko wcześniej z zasadami rezerwacji i sprawdźcie czy podana kwota jest nadal aktualna).

Wynajem samochodu

Na Florydzie można podróżować na polskim prawie jazdy. Niektórzy wyrabiają dodatkowo prawo jazdy międzynarodowe, co może być pomocne (łatwiej jest zrozumieć policjantowi język angielski), ale nie jest to wymagane.

wynajemsamochoduŻeby wynająć samochód, trzeba mieć ukończone 21 lat, jednak niektóre wypożyczalnie mogą pobierać większe opłaty od osób, które nie ukończyły 25 lat.

Należy posiadać kartę kredytową.

Dużo osób podróżujących tutaj turystycznie wynajmuje samochód na lotniskach. Jest to wygodne, ponieważ od razu ma się do dyspozycji środek transportu. Niektóre wypożyczalnie pozwolą na wypożyczenie samochodu w jednym miejscu i oddanie go w innym. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy przylatują na jedno lotnisko, a wylatują z innego.

Żeby nie było nieporozumień, należy zawsze wcześniej przeczytać zasady panujące w danej wypożyczalni, jak również zapoznać się z aktualnymi przepisami. Warto też zarezerwować sobie samochód wcześniej przez Internet (jeśli jest taka możliwość). Na stronie www.visitflorida.com znajdziecie wskazówki dla turystów, dotyczące podróżowania samochodem po Florydzie.

Samochód można też wynająć taniej za pomocą serwisu www.turo.com. To takie samochodowe airbnb. 

Co zobaczyć na Florydzie

Floryda to stan pełny przepięknych godnych polecenia miejsc do zobaczenia. Nie sposób wymienić wszystkie te miejsca, ale poniżej zamieściliśmy te według nas najważniejsze. O części pisaliśmy już na naszym blogu, a część jeszcze czeka, aż je zobaczymy. :) Pamiętajcie, że jest to nasza subiektywna lista. Podzieliliśmy ją na miejsca, które trzeba koniecznie zobaczyć i te, które można zobaczyć. Wiemy, że nie każdy się zgodzi z tą listą, ponieważ każdy lubi zwiedzać co innego. Na pewno jednak chociaż z częścią tej listy się zgodzicie.

TE MIEJSCA TRZEBA KONIECZNIE ZOBACZYĆ:

1) Sarasota

Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie polecili Sarasoty, w której mieszkamy. :) Sarasota położona jest na zachodnim wybrzeżu Florydy. Swoim zasięgiem obejmuje zatokę Sarasota Bay oraz graniczne wysepki, na których znajdują się przepiękne plaże, w tym jedna z najpiękniejszych plaż w całych Stanach Zjednoczonych (a przez wielu uważana za tę najpiękniejszą), Siesta Key Beach. W Sarasocie jest wiele przepięknych miejsc i atrakcji. Koniecznie kliknijcie w poniższy link, gdzie znajdziecie miejsca godne zobaczenia w Sarasocie i okolicach. :)

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/co-warto-zobaczyc-w-sarasocie

2) Centrum kosmiczne im. Johna F. Kennedy’ego (NASA)

Centrum kosmiczne im. Johna F. Kennedy’ego znajduje się na Przylądku Canaveral po wschodniej stronie Florydy. Zajmuje powierzchnię 567 km². To port kosmiczny, atrakcja turystyczna, jak i rezerwat przyrody.

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/centrum-kosmiczne-johna-f-kennedyego-na-florydzie

3) Ocean Drive w Miami Beach

Słynną ulicę Ocean Drive w Miami Beach najlepiej zwiedzić 2 razy: w ciągu dnia i wieczorem (najlepiej w sobotę). Wieczorem niekoniecznie z małymi dziećmi. ;)

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/spacer-wzdluz-ocean-drive-w-miami-beach

4) Miami Design District

Gratka dla tych, co lubią nowoczesną sztukę i architekturę. Szokuje nie tylko nowoczesnym budownictwem, ale również cenami, jakie oferują znajdujące się tam sklepy. :D

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/miami-design-district

5) Little Havana w Miami

Little Havana to miejsce, w którym można się poczuć jakby się było w innym kraju, a dokładniej na Kubie. :) Nazwy firm, budynków, restauracji, dobiegająca z nich muzyka kubańska, imigranci z Ameryki Środkowej i Południowej spacerujący po ulicach, sklepiki z kubańskimi pamiątkami… wszystko to sprawia, że czuć kubańską atmosferę.

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/little-havana-kawalek-kuby-w-miami

6) Universal Orlando Resort

Universal Orlando Resort znajduje się w Orlando i składa się z trzech parków: Universal Studios Florida, Islands of Adventure i Volcano Bay.

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/park-rozrywki-universal-orlando-resort

7) Muzeum Salvadora Dali w St. Petersburgu

Muzeum Salvadora Dali w St. Petersburgu posiada największą kolekcję dzieł tego artysty poza Europą od jego prac z czasów studenckich, przez prace surrealistyczne aż do jego późnych dzieł.

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/muzeum-salvadora-dali-w-st-pete

8) Everglades

W Everglades koniecznie należy się wybrać na wycieczkę w głąb parku łodzią z napędem śmigłowym. Atrakcja taka dostępna jest w różnych miejscach w Everglades.

kierunekfloryda.com/wycieczka-lodzia-airboat-w-glab-everglades

9) Zimowe rezydencje Edisona i Forda w Fort Myers

Cały kompleks zajmuje obszar ponad 20 akrów, na których znajdują się ogrody, dziewięć historycznych budynków włączając zimowe rezydencje, laboratorium i muzeum z niezwykłą kolekcją wynalazków i artefaktów.

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/zimowe-rezydencje-edisona-i-forda

10) Key West

Miasteczko wysunięte najdalej na południe Stanów Zjednoczonych. Znajduje się tylko 90 mil od Kuby. Jest znane m.in. z typowych dla Key West pastelowych budynków (tzw. conch-style), portu, w którym cumują ogromne promy wycieczkowe, raf koralowych czy 113-milowej drogi The Overseas Highway, która prowadzi przez Florida Keys na Key West.

To jest jedno z tych miejsc, które już 2 razy mieliśmy odwiedzić, ale zawsze nam coś przeszkodziło. ;) Mamy nadzieję, że niedługo nam się uda i będziemy mogli Wam o nim napisać. :)

11) Park stanowy Bill Baggs Cape na Key Biscayne

Jedno z najpiękniejszych miejsc jakie widzieliśmy na Florydzie. Park znajdujący się na wyspie Key Biscayne koło Miami. Zachowany uroczy kawałek natury i historii. :)

Więcej na: kierunekfloryda.com/park-stanowy-bill-baggs-cape-key-biscayne-floryda

12) St. Augustine

St. Augustine to najstarsze miasteczko w Stanach Zjednoczonych. Znane m.in. z kolonialnej hiszpańskiej architektury i pięknych plaż. Znajduje się w nim m.in. 17-wieczny zamek The Castillo de San Marcos.

Nasz syn był w tym miejscu na wycieczce, co opisałam na kierunekfloryda.com/wycieczka-szkolna-do-st-augustine

13) Akwarium morskie w Clearwater

Zanim wybierzecie się do tego akwarium, koniecznie obejrzyjcie film “Mój przyjaciel delfin” (“Dolphin Tale”). Opowiada on historię delfinka, który żyje bez ogona. Delfinka tego można zobaczyć właśnie w akwarium w Clearwater. :)

Więcej na: kierunekfloryda.com/akwarium-morskie-w-clearwater

TE MIEJSCA MOŻNA ZOBACZYĆ:

1) Ciepłe źródełko mineralne w North Port

Warm Mineral Springs to naturalne źródło, które utrzymuje temperaturę 87F (30.56C) przez cały rok i posiada ok. 51 minerałów, plasując się tym w czołówce wśród innych naturalnych źródeł w Stanach Zjednoczonych. Źródło to jest też jedynym ciepłym źródłem na całej Florydzie!

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/cieple-zrodelko-mineralne-w-north-port

2) Naples

Naples liczy ok. 20tys. mieszkańców i znajduje się w hrabstwie Collier. Jest to jedno z najbogatszych miast w USA. Niektóre domy przekraczają cenę 50 mln dolarów!

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/naples-florydzki-neapol

3) Worth Avenue w Palm Beach

Worth Avenue w Palm Beach to jedna z najdroższych ulic handlowych w USA. Ale to nie tylko drogie sklepy sprawiają, że jest wyjątkowa…

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/luksusowa-ulica-handlowa-worth-avenue-w-palm-beach

4) South Florida Museum w Bradenton

W muzeum tym można znaleźć wystawy od Plejstocenu do czasów współczesnych. Skamieniałości, które można obejrzeć są dowodem na występowanie na Florydzie wczesnych gatunków ssaków i różnych zwierząt morskich. 

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/south-florida-museum-w-bradenton

5) Miccosukee Indian Village

Wioska znajduje się w Parku Narodowym Everglades, który słynie głownie z… aligatorów. :) Dlatego również w wiosce główną atrakcją były aligatory. Oglądaliśmy show z aligatorami, mogliśmy je karmić, a nawet potrzymać i zrobić sobie z nimi zdjęcie. :)

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/miccosukee-indian-village

6) Wyspa Anna Maria Island

Nazwa tego miejsca pochodzi prawdopodobnie od Marii Anny von der Pfalz-Neuburg, żony króla Hiszpanii Charles’a II, sponsora ekspedycji, która doprowadziła do odkrycia wyspy. Wyspa podzielona jest na trzy miasta: Anna Maria od północy, Holmes Beach w centrum oraz Bradenton Beach na południu. W 2005 roku te trzy miasta zamieszkiwało ok. 8500 osób.

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/wyspa-anna-maria

7) Legoland

Miejsce głównie dla młodszych dzieci, chociaż starsze i dorośli też znajdą dla siebie coś ciekawego. Na Florydzie jest największy Legoland na świecie.

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/legoland-florida-najwiekszy-legoland-na-swiecie

8) Walt Disney World

Znany na cały świat Walt Disney World to konieczny punkt na mapie Florydy dla niejednej osoby. My tam jeszcze nie byliśmy, ale rozmawiając z wieloma osobami o parkach rozrywki, wielu mówiło, że wolą Universal Studios. Dlatego Walt Disney World trafił na listę “Te miejsca można zobaczyć”. Jak będziemy i zdecydujemy, że jest to konieczny punkt na mapie, zaktualizujemy listę. ;)

Więcej informacji: disneyworld.disney.go.com

9) Centrum Miami

Jeśli spędzicie w Miami dłuższy czas, oprócz wyżej przytoczonych miejsc w Miami, warto zatrzymać się w centrum.

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/centrum-miami

10) Madame Tussauds w Orlando

W Muzeum figur woskowych w Orlando spotkacie m.in. gwiazdy muzyki, sportu, telewizji, a nawet prezydenta USA. ;) Przy samym muzeum znajduje się Orlando Eye. My nie byliśmy, ale warto o tym wspomnieć. :)

Więcej informacji: kierunekfloryda.com/spotkanie-z-gwiazdami-w-madame-tussauds-w-orlando

11) Greckie miasteczko Tarpon Springs

Tarpon Springs według danych z 2010 roku zamieszkuje prawie 23,500 osób. Jest to miasteczko z największym odsetkiem Amerykanów greckiego pochodzenia w całych Stanach Zjednoczonych. Kiedy pierwsi greccy osadnicy dotarli do tego miejsca, odkryli, że okoliczne wody bogate są w ogromne ilości morskich gąbek. Dzięki temu Tarpon Springs słynie dzisiaj nie tylko z greckiego klimatu, ale również z naturalnych morskich gąbek, które można kupić w miejscowych sklepikach. Jednym z symboli tego miasteczka jest pomnik poławiacza gąbek, który stoi przy promenadzie z łódkami i statkami.

Więcej na kierunekfloryda.com/tarpon-springs-greckie-miasteczko-na-florydzie

12) Sanibel Island

Wyspa Sanibel i położona zaraz obok niej Captiva uważane są za najlepsze miejsce w Ameryce Północnej do zbierania muszelek. Zatoka Meksykańska na plaże tych wysp potrafi wyrzucić naprawdę przepiękne okazy.

Więcej: kierunekfloryda.com/sanibel-island-na-florydzie

 

Oczywiście oprócz powyższych miejsc, jest wiele innych, które warto zobaczyć na Florydzie. Staraliśmy się wymienić te najważniejsze. Jako mieszkańcy Florydy, uwielbiamy zwiedzać nowe miejsca czy powracać do tych ulubionych. Ale dla tych, którzy przyjeżdżają tu na jakiś czas, przygotowaliśmy tę listę. Mamy nadzieję, że okaże się pomocna.

Podsyłajcie nam miejsca, które Waszym zdaniem powinny się znaleźć na tej liście, a nie znalazły się. Będziemy się starali na bieżąco aktualizować tę stronę.

Aktualizacja: 03/06/2019

Karolina Moscicki

Mieszkam od ponad 7 lat w Sarasocie z moim mężem i 15-letnim synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie/sprzedaży/wynajmie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)