Floryda

Floryda to najgorętszy stan USA. Często nazywana jest Sunshine State. Od zachodu graniczy z Zatoką Meksykańską, od północy ze stanem Alabama i Georgia, od wschodu z Oceanem Atlantyckim, a od południa z Cieśniną Florydzką. Stolicą Florydy jest Tallahassee, największym miastem Jacksonville, a największą metropolią, metropolia Miami.

Powierzchnia Florydy

170,304 km2, a ludność to prawie 22 mln osób. Porównując wielkościowo Florydę do Polski, Floryda jest trochę większa niż połowa Polski. :) Floryda podzielona jest na 67 hrabstw. Przeważającym językiem jest język angielski (74% ludności), a religią protestantyzm (48%).

Plaże, woda i huragany

Floryda jest znana z pięknych plaż, wszechotaczającej wody oraz huraganów. Ma najdłuższą linię brzegową w USA, liczącą ok. 2,170 km. Jest też jedynym stanem, który graniczy zarówno z Zatoką Meksykańską jak i Oceanem Atlantyckim. Charakteryzuje się bogatą florą i fauną.

Historia

Pierwszą europejską wyprawę na Florydę w 1511 roku poprowadził hiszpański odkrywca Juan Ponce de León. On też nadał nazwę temu miejscu, nazywając je La Florida, czyli kwitnąca. Floryda została przyłączona do Stanów Zjednoczonych w 1845 roku. Początkowo było to główne miejsce wojen z Indianami oraz segregacji rasowej po Wojnie Secesyjnej.

Gospodarka

Dzisiaj Floryda wyróżnia się dużą społecznością latynoską, wzrostem populacji jak i rosnącą liczbą problemów z ochroną środowiska. Gospodarka Florydy opiera się głównie na turystyce, rolnictwie i transporcie. Floryda znana jest również z uprawy pomarańczy, parków rozrywki i Kennedy Space Center na przylądku Canaveral.

Kultura

Mapa Florydy

Kultura Florydy jest odzwierciedleniem jej ludności, na którą składają się nie tylko natywni Amerykanie, ale również wielu imigrantów z Europy, Meksyku i Afryki. Tak różnorodne wpływy można zaobserwować zarówno w architekturze jak i kuchni florydzkiej. Floryda przyciągała od zawsze pisarzy, jednym z nich był Ernest Hemingway, którego dom można zwiedzić na Key West. Nadal przyciąga znanych celebrytów i sportowców. Floryda jest znanym na całym świecie centrum golfa, tenisa, wyścigów samochodowych i sportów wodnych.

Więcej o Florydzie znajdziecie na naszym blogu, gdzie piszemy m.in. o faunie, florze, ciekawych miejscach, edukacji i o naszych wrażeniach z życia w tym pięknym miejscu. :)

Zapraszamy do obserwowania naszej strony oraz naszych profili społecznościowych (linki są podane na dole strony).