Strona główna > Edukacja > Jak moje dzieci dadzą sobie radę w amerykańskiej szkole?

Jak moje dzieci dadzą sobie radę w amerykańskiej szkole?

W kategorii:Edukacja     Autor:   Karolina Moscicka     Rok:   2018

Często zatroskani rodzice pytają nas jak nasz syn poradził sobie w amerykańskiej szkole jeśli chodzi o język angielski, czy otrzymał jakąś pomoc, czy nie miał problemów ze zrozumieniem nauczycieli, innych dzieci itp.

jezykangielski

Jak dostaję maile od rodziców, którzy się martwią jak ich dzieci poradzą sobie w szkole amerykańskiej, zawsze staram się ich pocieszyć. :) Bo polskie dzieci, które tu przyjeżdżają i nie znają języka angielskiego albo znają go trochę, naprawdę radzą sobie świetnie.

Oczywiście zawsze warto przed przyjazdem trochę pouczyć się angielskiego, puszczać dziecku amerykańskie bajki, filmy, uczyć się słówek itp. Ale jeśli nie ma na to czasu lub wyjazd wypada nagle, naprawdę nie ma się czym przejmować.

Nasz syn, jak tylko zaczął tutaj edukację, został przetestowany pod kątem znajomości języka angielskiego. Zawsze przy wypełnianiu papierów podaje się jaki język jest pierwszym językiem ucznia, czyli w naszym przypadku jest to język polski. ;) Testy mają pokazać w jakich obszarach dziecko potrzebuje pomocy, z czytania, pisania, mówienia itp. Następnie przydzielony zostaje nauczyciel ESOL (English for Speakers of Other Languages). Nauczyciel ten pomaga uczniowi w obszarach dla niego najtrudniejszych. Nasz syn codziennie miał godzinę zajęć z takim nauczycielem. Było to w trakcie innych zajęć, na szczęście w miarę upływu czasu potrzebował coraz mniej takich lekcji. I tak jest w przypadku większości dzieci imigrantów.

Należy pamiętać, że takich dzieci jest tutaj bardzo dużo i dzieci amerykańskie są do tego przyzwyczajone. Uczone są tolerancji i dla nich często to, że kolega czy koleżanka mówi w innym języku jest „cool”. Pamiętam jak nasz syn opowiadał, że dzieci koniecznie chciały, żeby powiedział coś po polsku. Pytały się jak różne słowa brzmią po polsku, a jak przyniósł polską książkę do szkoły, to próbowały czytać po polsku. Oczywiście wszyscy się przy tym świetnie bawili. :D

Dziecko spędzając większość czasu w szkole (ok. 7 godzin dziennie) bardzo szybko przyswaja język angielski. Tak naprawdę z dnia na dzień widać postępy. Nie będę ukrywać, że to nie jest tak, że od pierwszego dnia jest łatwo. Nasz syn wielu rzeczy nie rozumiał, opowiadał nam, że dzieci się z czegoś śmiały, a on razem z nimi, mimo że nie wiedział z czego się śmieją. ;) Mimo to był pozytywnie nastawiony i cały czas mu tłumaczyliśmy, że szybko nauczy się języka.

Ciężko tak dokładnie ocenić kiedy było już całkowicie ok, kiedy rozumiał już wszystko albo prawie wszystko. Na pewno już w pierwszym roku edukacji w USA pisał eseje (chodził do 4 klasy) i każdy kolejny był coraz lepszy. Jeszcze w tym samym roku, koleżanka Amerykanka powiedziała mi, że na pierwszy rzut oka, jak zaczyna się rozmowę z moim synem, nie słychać już, że jest z innego kraju… bo dzieci bardzo szybko łapią akcent!

Teraz, no cóż… głupio się przyznać, ale nasze dziecko jest najlepsze z angielskiego z całej naszej trójki. A to dlatego, że w środowisku amerykańskim przebywa 7 godzin dziennie! Zawsze są tego plusy! Jednym z nich jest to, że mamy w domu darmowego nauczyciela, szczególnie jeśli chodzi o akcent amerykański. :D

Jeśli chcecie więcej poczytać o szkole, edukacji i wszystkim co jest z nią związane, zapraszamy na kierunekfloryda.com/category/edukacja

I pamiętajcie, że wszystko co opisujemy jest oparte na naszych doświadczeniach, szkoły podstawowej, do której chodził nasz syn. Może to się różnić w innych szkołach czy miejscach.


Karolina Moscicka

Mieszkam od ponad 4 lat w Sarasocie z moim mężem i 13-letnim synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, koniecznie się ze mną skontaktujcie. Z chęcią pomogę również przy zakupie/sprzedaży/wynajmie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

Tagi: , ,

Odpowiedzi 2 - “Jak moje dzieci dadzą sobie radę w amerykańskiej szkole?”

 1. Marcin

  Witam,
  czy jest możliwość wyjechania na wizie turystycznej lub innej (jakiej?) i zapisania mojego dziecka do szkoły publicznej (bezpłatnej)?
  Planujemy wyjechać z żoną i córką (12 lat) na rok do USA m in w celu nauki języka.
  z góry dziękuję za pomoc

 2. Karolina

  Witaj Marcin. Na wizie turystycznej można wyjechać turystycznie maks. na pół roku (na ile dokładnie zależy od urzędnika na lotnisku). Do szkoły publicznej nie można zapisać dziecka, będąc na wizie turystycznej. Tutaj masz trochę informacji na temat szkół i wiz http://ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-typefandm.asp#publicschool Pozdrawiam!

Dodaj komentarz