Zachęcanie dzieci do aktywności na lekcji

Edukacja Wszystkie

Ostatnio mój syn zapytał: “Wiesz mama co jeszcze podoba mi się tutaj w szkole?” (często to słyszę od niego). “To, że jak ktoś się zgłosi do odpowiedzi i powie źle, to nauczyciel od razu nie mówi, że źle tylko dziękuje, że dziecko się zgłosiło”.

To, że w Polsce dzieci boją się nauczycieli słyszałam już od wielu osób (oczywiście nie dotyczy to wszystkich nauczycieli). Boją się odezwać, wyrazić swoją opinię, bo usłyszą “Źle”. Podczas rozmowy z moim synem dowiedziałam się, że tutaj jest tak, że jak dziecko odpowie i zrobi to poprawnie, nauczyciel mówi “Świetnie” itp. Jak odpowie natomiast niepoprawnie nauczyciel mówi “Dobrze, że spróbowałeś”  lub “Nie do końca dobrze, ale rozumiem twój tok myślenia”, itp. W ten sposób dzieci nie boją się zgłosić do odpowiedzi. Wiedzą, że jeśli nawet odpowiedzą źle, to nic się nie stanie. Ważne, że próbują.

Jak ktoś nie jest chwalony, to się zniechęca, to tak jak z każdym z nas…

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

1 thought on “Zachęcanie dzieci do aktywności na lekcji

  1. Potwierdzam, mojego syna dziwiło na początku, że wszyscy są dla niego…tacy mili…
    Nie za dobrze to świadczy o polskich szkołach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *