Przejście z Middle School do High School

Edukacja Wszystkie

Niesamowite jak ten czas leci. Jeszcze niedawno przylecieliśmy do USA i nasz syn szedł tutaj do 4 klasy, a teraz już przed nim 9 klasa, czyli High School. A co z tym się wiąże, dużo przygotować i planowania. ;)

High School, czyli odpowiednik polskiego liceum, to już poważna sprawa, która wiąże się z przygotowaniem do studiów. Już teraz uczeń musi się określić jeśli chodzi o dodatkowe przedmioty jakich chce się uczyć i wybrać odpowiednią ścieżkę nauki.

Dla nas to wszystko nowość, w Polsce takiego planowania nie było. Dlatego spędziliśmy dużo czasu wczytując się w książeczki, poradniki i dokumenty, jakie nasz syn otrzymał ostatnio w szkole jak również te, które nam przekazano podczas specjalnych spotkań dla rodziców.

Studiując te materiały, musieliśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów.

1. Wybór godzin
PineViewSurvivalGuide
W High School jest możliwość wyboru w jakich godzinach uczeń chce uczęszczać na zajęcia. Są cztery możliwości. Najwcześniej można zacząć zajęcia ok. 7 rano, a najpóźniej skończyć ok. 3 po południu.

Oczywiście większość uczniów wybiera opcję z jak najwcześniejszym zakończeniem zajęć. Dzięki temu, mimo że zaczną szkołę dosyć wcześnie, bardzo wcześnie ją skończą. Po zajęciach będą mogli zostawać w szkole i uczestniczyć w wielu różnych klubach szkolnych. Mój syn już mi zapowiedział, że na pewno będzie chodził do klubu szachowego i piłkarskiego. ;)

2. Wybór odpowiednich przedmiotów

Tak jak wszędzie, pewne przedmioty są obowiązkowe:

a) Math – Matematyka

b) Science – Nauka

c) Social Studies – Historia, Geografia, Ekonomia itp.

d) World Language – Język obcy

e) Language Arts – Język angielski

W przedmiotach obowiązkowych często również jest możliwość z wyboru różnych opcji. Przykładowo, mój syn w Social Studies mógł wybrać albo World History Honors albo AP Human Geography. Wybrał to drugie ze względu na to, że przedmioty AP są to przedmioty, zaliczane już na studiach, ale o tym napiszę w jednym z kolejnych artykułów.

Oprócz pięciu obowiązkowych przedmiotów, każdy uczeń musi wybrać min. jeden przedmiot dodatkowy. Dodatkowych przedmiotów jest bardzo dużo do wyboru. Są to np. Dziennikarstwo, różne przedmioty związane z informatyką, przedmioty muzyczne czy plastyczne. Co ważne, przy każdym przedmiocie jest ścieżka jaką można podążać w High School. Czasami jest jedna możliwość, a czasami jest ich kilka. I już teraz trzeba zaplanować mniej więcej jaką ścieżką chce się podążać. Poniżej znajdziecie dla przykładu taką ścieżkę dla przedmiotu Science, czyli Nauka.

ScienceCourseFlowChart

Ogólnie jest tak, że będąc w 8 klasie należy dokładnie zaplanować jakie się wybiera przedmioty w 9. Jeśli chodzi o pozostałe lata, również należy wszystko dokładnie podać, ale będzie można to zmienić w późniejszym czasie. Na szczęście. ;)

Warto zaznaczyć, że dzieci mają codziennie taki sam rozkład zajęć: pięć podstawowych przedmiotów i jeden dodatkowy (Elective).

3) Wymagana ilość tzw. kredytów

Żeby dostać promocję z High School na studia, należy uzyskać 26 tzw. kredytów (credits). Należy na to zwrócić uwagę przy wyborze różnych przedmiotów, szczególnie tych dodatkowych (tzw. Electives).

Poniżej pokazane jest ile kredytów należy uzyskać z poszczególnych przedmiotów.

credits

Niektóre z przedmiotów można robić online, chociaż nauczyciele tego nie zalecają. Namawiają na naukę w klasie, przy nauczycielu i razem z innymi. Jedyny przedmiot, który zalecają wziąć online to przedmiot HOPE (Health Opportunities through Physical Education) i należy go wziąć w wakacje przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Mój syn, oprócz tego przedmiotu również zaplanował zrobienie w wakacje Geometrii. Poszedł za większością kolegów. Zdał się na ich wiedzę, że tak będzie lepiej. Dzięki temu w 9 klasie będą robić kolejny przedmiot matematyczny i dzięki temu wymaganą ilość kredytów z matematyki będą już mieli w 11 klasie. W 12 klasie wolną godzinę przeznaczą na dodatkowy przedmiot, czyli Elective.

4. Planowanie

Co mi się bardzo podoba w tym wszystkim to to, że uczniowie w tym wieku uczeni są planowania. Muszą zaplanować sobie czas tak, żeby ze wszystkim się wyrobić. Do tego ma służyć tabelka, którą dostali i którą widzicie poniżej.

Niesamowite jest to, że dzieci w tym wieku mają za zadanie zaplanowanie sobie czasu na różne rzeczy, również pomoc w domu (w tabelce “Home Responsibilities, chores”). Dziękuję temu, kto tworzył tę tabelkę! :)

TimeBudget

5. Wolontariat

Oprócz powyższych rzeczy, uczniowie są zachęcani, żeby w ciągu całego High School przepracować 100 godzin wolontariatu. Dzięki temu będą mieli większą szansę zdobyć stypendium na studia. Nie jest to koniecznie do ukończenia High School, ale z tego co mówi mój syn, wszyscy uczniowie w tym uczestniczą. Do wyboru mają przeróżne instytucje, znajdujące się w hrabstwie Sarasota County. Można pomagać przy zwierzętach (np. w MOTE Aquarium, Big Cat Habitat), chorym dzieciom czy biednym. Wybór jest naprawdę duży. Jak dla mnie super sprawa, szczególnie, że w trakcie pomagania dziecko uczy się empatii, życzliwości i troski o innych.

Na koniec

Po przestudiowaniu wszystkich materiałów, które dostaliśmy ze szkoły, udało nam się zrozumieć cały ten system i wypełnić wszystko co trzeba. Nasz syn musiał założyć specjalne konto, gdzie my jako rodzice, będziemy mogli śledzić jego poczynania w przedmiotach online.  ;) Mamy nadzieję, że da radę nad wszystkim zapanować i jesteśmy pewni, że cała ta organizacja i planowanie przygotuje go do studiów, a potem do dorosłego życia.

Pamiętajcie, że to co opisaliśmy powyżej, dotyczy szkoły naszego syna. W każdej szkole mogą być ciut inne zasady.

 

Tagged
Karolina Moscicki
W 2024 roku przeprowadziliśmy się do Colorado. Zapraszam na naszą nową stronę www.KierunekUSA.com oraz do dołączenia do naszej społeczności na www.BuyMeACoffee.com/KierunekUSA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *