Przedmioty AP w high school

Edukacja Wszystkie

Ponieważ nasz syn od nowego roku szkolnego będzie w liceum (amerykańskie high school), ostatnio dowiedzieliśmy się dużo nowych rzeczy o systemie edukacji w USA, w tym o przedmiotach AP. Dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami tą wiedzą. :)

W lutym pisaliśmy o przejściu z gimnazjum (middle school) do liceum (high school) kierunekfloryda.com/przejscie-z-middle-school-do-high-school. Wspominaliśmy o przedmiotach AP, nad którymi już teraz nasz syn miał się zastanowić i zaplanować sobie ścieżkę nauki w high school, uwzględniając właśnie przedmioty AP. Są to bardzo ważne przedmioty, ponieważ zaliczenie ich w high school daje tzw. credits na studiach. Podobno niektórzy mają tyle pozaliczanych przedmiotów AP w high school, że mogą sobie skrócić studia nawet o rok albo i więcej. Biorąc pod uwagę koszt studiów, naprawdę opłaca się trochę więcej pouczyć w high school. ;)

AP (Advanced Placement) jest to program działający nie tylko w USA, ale również w Kanadzie. Daje on uczniom liceum możliwość zaliczenia przedmiotów ze studiów wyższych. Należy pamiętać, że nie wszystkie licea oferują przedmioty AP. Akurat szkoła, do której chodzi nasz syn, oferuje aż 30 przedmiotów AP. Dzięki temu ma on możliwość wybrania spośród całej palety przedmiotów, tych, które go najbardziej interesują albo które mu się najbardziej przydadzą w przyszłości.

Żeby uczyć się danego przedmiotu AP, trzeba zrobić to w odpowiedniej kolejności. Na poniższym rysunku (część z Was widziała go już w powyżej przytoczonym artykule), zobaczycie, że aby wziąć np. przedmiot AP Physics 2, należy przejść wcześniej ścieżką, która prowadzi do tego przedmiotu.

ScienceCourseFlowChart

Dlatego też przedmioty AP zazwyczaj są rekomendowane w danym roku nauki high school. Część z nich można brać już w 9 klasie, a część np. dopiero w 12. Ważne, żeby przestrzegać ścieżki danego przedmiotu.

Pamiętajcie o przedmiotach AP, jak będziecie wybierać szkołę high school dla swojego dziecka. Warto wcześniej sprawdzić, czy szkoła ta oferuje te przedmioty i jak szeroki posiada wybór.

 

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *