Program ESOL dla dziecka w szkole podstawowej

Edukacja Wszystkie

Przy składaniu dokumentów do szkoły naszego syna, musieliśmy podać, w jakim języku mówimy w domu. :) Ponieważ jest to język inny niż angielski, nasz syn musiał przejść testy, które miały pokazać, czy zostanie zakwalifikowany do programu ESOL.

Program ESOL, czyli “English For Speakers of Other Languages” jest to program nie tylko dla dzieci w szkołach, ale również dla dorosłych, którzy przyjeżdżają z innych krajów i chcą się podszkolić z angielskiego. W tym artykule skupię się jednak na ESOL w szkołach, a konkretnie w szkole podstawowej mojego syna w Sarasocie na Florydzie.

Na początku dziecko jest testowane po to, żeby nauczyciel zobaczył na jakim jest poziomie angielskiego jeśli chodzi o czytanie, pisanie i mówienie. Testy pokazują, na czym trzeba się skupić. W naszej szkole jest nauczycielka, która pracuje z takimi dziećmi. Pomaga im w odrabianiu pracy domowej, w różnych projektach, a czasami po prostu przychodzi do klasy, żeby porozmawiać (jak dziecko ma jakiś problem). Nauczycielka ta pomaga takim dzieciom już od pierwszego dnia szkoły. Są dzieci, które mówią dobrze po angielsku, są dzieci na średniozaawansowanym poziomie, a są też takie, które nie mówią w ogóle. Dlatego też potrzebują pomocy już od pierwszego dnia.

Nasz syn na początku spotykał się z tą panią 2 razy w tygodniu, po jakimś czasie tylko raz. Na zajęciach ESOL nauczycielka skupia się na tym, z czym dziecko ma największy problem. Mój syn powiedział, że bardzo mu pomogła przede wszystkim w pisaniu wypracowań.

Raz na jakiś czas organizowane są spotkania ESOL dla cudzoziemców, zarówno w szkole jak i poza nią. Jest to bardzo fajny program i jeśli się przeprowadzacie do USA, warto się o niego dowiedzieć w Waszym miejscu zamieszkania.

Za program ESOL w szkole nic się nie płaci, natomiast jeśli chodzi o zajęcia dla dorosłych, są to często bardzo symboliczne kwoty.

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *