Ilość ocen i sposób oceniania w szkole na Florydzie

Edukacja Wszystkie

Sprawdzając praktycznie codziennie dziennik elektroniczny mojego syna, wychodzę z podziwu, ile on ma ocen! Pamiętam jak ja chodziłam do szkoły i często było tak, że nauczyciel musiał na koniec semestru “dopytać” uczniów, bo nie miał z czego wystawić oceny. Tutaj jest to raczej niemożliwe.

Rok szkolny podzielony jest na 4 kwartały. Wczoraj skończył się pierwszy kwartał. Mój syn ma sześć przedmiotów: matematykę, historię USA, hiszpański, naukę, angielski i WF. Z WF-u praktycznie nie mają wystawianych ocen cząstkowych, tylko ogólną ocenę na koniec kwartału. Z matematyki w tym momencie mój syn ma 11 ocen, z historii 26 ocen, z hiszpańskiego 14 ocen, z nauki 16 ocen, a z angielskiego 30 ocen!

Pamiętam jak ja chodziłam do szkoły i nauczyciel wystawiał ocenę na koniec semestru. Często było tak, że nie miał z czego wystawić i musiał dopytywać uczniów. A i wtedy zdarzało się, że wystawiał ocenę końcową z dwóch ocen! Według mnie jest to niesprawiedliwe.

Tutaj dzieci mają co chwilę pracę domową, testy, czy pracę na lekcji i wszystko to jest oceniane. Dzięki temu jeśli nawet najlepszemu uczniowi trafi się jedna czy kilka gorszych ocen, zawsze ma szansę się poprawić i zostać oceniony sprawiedliwie.

Średnia ocen nie jest wyliczana wrzucając wszystkie oceny do jednego worka. Oceny są podzielone w zależności od ich wagi. Przykładowo z historii oceny z testu mają wagę 50%, oceny z pracy domowej 40%, a z zeszytu (sprawdzane jest jak dzieci prowadzą zeszyt) 10%. Jest to bardzo sprawiedliwe. Wiadomo, że oceny ze sprawdzianu na lekcji powinny być ważniejsze niż oceny z pracy domowej.

Jak wyglądają tutaj oceny? Tak jak pewnie już większość z Was wie, w USA są oceny od A do F, z pominięciem E. Dlaczego nie ma E? E kojarzy się bardziej z Excellent, a F z Failed, dlatego pominięto literkę E. Jak to dokładnie wygląda i jaką ocenę otrzymuje się za ile procent dobrze wykonanej pracy?

A  90-100%

B  80-89%

C  70-79%

D  60-69%

F  0-59%

W ciągu roku szkolnego zbiera się oceny procentowo. Wiadomo, że ocena A 91% różni się od oceny A 100%. Dlatego też później ocena ogólna jest wyliczana z tych procentowych.

I znowu, jest to moim zdaniem sprawiedliwe. Może być uczeń, który ma dużo ocen B, ale tych mocnych B i wtedy dzięki mocnej ocenie A, może na koniec kwartału czy roku szkolnego podciągnąć się do A, bo tak naprawdę bliżej mu do oceny A niż B. :)

Oceny wylicza system. Nie ma tak, że nauczyciel stwierdzi, że jednak uczniowi, którego średnia jest 85% wystawi A, a temu z 97% B. Ewentualnie jeśli uczniowi brakuje naprawdę niewiele do oceny wyżej, może tak być, że nauczyciel podciągnie mu trochę ocenę. Mój syn mi opowiadał, że zdarzają się takie sytuacje, ale bardzo rzadko.

Mimo że wczoraj skończył się pierwszy kwartał i od dzisiaj wystawiane są oceny już na kolejny, jeszcze nie ma oficjalnych wyników. Będą one wpisane do tzw. report card, czyli karty, na której są zgromadzone zarówno oceny z każdego kwartału jak i oceny na koniec roku szkolnego.

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *