System edukacji w USA

Edukacja Wszystkie

Dostaliśmy ostatnio zapytanie jak wygląda system edukacji w USA, w jakim wieku dzieci idą do szkoły itp., dlatego postanowiliśmy Wam przybliżyć ten temat.

System edukacji w USA trochę się różni od tego w Polsce. Chyba największa różnica, do której musimy się przyzwyczaić jest taka, że tutaj klasy liczy się od 1 do 12 czyli od podstawówki aż do zakończenia szkoły średniej. Nie ma tak jak w Polsce, gdzie dziecko mówi, że chodzi do 1 gimnazjum albo 2 liceum.

Dodatkowo dzieci przydziela się do klas na podstawie daty urodzenia, nie roku urodzenia. Gdy tutaj przyjechaliśmy nasz syn powinien iść do 3 klasy, ponieważ urodził się we wrześniu, a rok szkolny zaczynał się w sierpniu. Jednak ze względu na to, że już w Polsce skończył 3 klasę, zgodzili się na to, żeby tutaj poszedł do 4. Wiemy jednak z opowiadań, że nie każda szkoła na takie coś się zgadza.

Poniżej przedstawiamy schemat, w jakim wieku dzieci idą do jakiej klasy i szkoły.

Przedszkole (Preschool) 3-5 lat

Szkoła podstawowa (Elementary school)

Zerówka 5-6 lat

1 klasa 6-7 lat

2 klasa 7-8 lat

3 klasa 8-9 lat

4 klasa 9-10 lat

5 klasa 10-11 lat

Gimnazjum (Middle school)

6 klasa 11-12 lat

7 klasa 12-13 lat

8 klasa 13-14 lat

Szkoła średnia (High school)

9 klasa 14-15 lat

10 klasa 15-16 lat

11 klasa 16-17 lat

12 klasa 17-18 lat

Studia (College, University)

Pierwszy rok 18-19 lat

Drugi rok 19-20 lat

Trzeci rok 20-21 lat

Czwarty rok 21-22 lat

Kolejne lata – w zależności od kierunku i rodzaju studiów.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szkoły w USA są takie same. Są szkoły publiczne i prywatne, szkoły mogą różnić się programem, kalendarzem dni wolnych, godzinami zajęć, poziomem nauczania itp. Podobno też nie do wszystkich szkół można dopasować schemat przedstawiony powyżej.

My cały czas staramy się Wam opisywać jak wygląda nauka w szkole podstawowej, do której chodzi nasz syn. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania odnośnie edukacji, śmiało do nas piszcie. :)

 

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

3 komentarze do “System edukacji w USA

  1. Rzeczywiscie szkoly w USA sa rozne i np w szkolach katolickich ( czy tez innych wyznan religijnych) lub w szkolach prywatnych dzieci moga sie uczyc od przedszkola do 12 klasy. Za te szkoly trzeba placic ale dzieckomoze otrzymac roznego rodzaju stypendia. Jesli posyla sie wiecej niz jedno dziecko do takiej szkoly, oplata za dziecko jest mniejsza.
    Jesli chodzi o studia(College, University), to sa 2-letnie community college(tanie),po nich mozna sie starac o przyjecie do 4 -letniego college lub university na drugi lub trzeci rok, w zaleznosci od tego czy dana uczelnia uznaje przedmioty zaliczone w community college. University sa 4-letnie ale jak ktos jest ambitny moze go skonczyc w 3 lata poniewaz podstawa do ukonczenia studiow jest liczna uzyskanych kredyrow(punktow) z wymaganych przedmiotow. Rowniez szkoly srednie oferuja najlepszym uczniom tzw “Advanced Placement” klasy, ktore sa uznawane przes uczelnie. Caly system nauczania od szkoly sredniej jest dostosowany do poziomu uczniow. Uczniowie sami wybieraja sobie przedmioty z grup przedmiotowych na takim poziomie na jakim chca sie uczyc. Trzeba tylko pamietac ,ze im wyzszy poziom wybierze sie w szkole sredniej bedzie sie miec wiekasz szanse na lepsza uczelnie no i oczywiscie na stypendium, czyli na studiowanie za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *