Prawo jazdy na Florydzie

Samochód Wszystkie

Jak zdobyć florydzkie prawo jazdy? Jak wygląda egzamin? Ile to kosztuje? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.

Przyjeżdżając na Florydę turystycznie czy biznesowo, na polskim prawie jazdy można jeździć przez okres ważności wizy, czyli zazwyczaj pół roku. Jeśli chodzi o naszą sytuację, czyli pobyt na zielonej karcie, nie mogliśmy znaleźć potwierdzonej informacji, ile możemy korzystać z polskiego prawa jazdy. Niektórzy twierdzili, że miesiąc, czyli tyle ile mają na wymianę prawa jazdy osoby, które przyjeżdżają na stałe z innego stanu, a niektórzy twierdzili, że pół roku. W jednym urzędzie natomiast urzędniczka upierała się, że tyle, ile jest ważna nasza wiza (10 lat). :)

Jeśli ktoś się przeprowadza na Florydę z innego stanu, wystarczy, że wymieni prawo jazdy na nowe i musi to zrobić w ciągu 30 dni. My natomiast musieliśmy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Wygląda to podobnie jak w Polsce, a przynajmniej jak kiedyś wyglądało (kiedy my zdawaliśmy na prawo jazdy). :) Egzamin teoretyczny zdaje się przy komputerze. Jest 50 pytań testowych. Należy poprawnie odpowiedzieć na 40 z nich. Trudne pytania można pomijać. Często jest bowiem tak, że na jedno pytanie znamy odpowiedź, a na inne nie jesteśmy pewni odpowiedzi. Warto wtedy ominąć pytanie i w razie czego powrócić do niego na końcu. W momencie kiedy zdobędzie się wymagane 40 punktów, egzamin jest przerywany. Zdaliśmy! :)

Do egzaminu teoretycznego najlepiej przygotować się korzystając z różnych aplikacji na urządzenia mobilne. Aplikacje takie posiadają pytania podobne do tych, co pojawiają się na egzaminie. Chociaż wspólnie z mężem stwierdziliśmy, że te na prawdziwym egzaminie są trudniejsze. Mimo tego, ucząc się wcześniej z dostępnych testów online, raczej nie powinno być większego problemu ze zdaniem tego egzaminu.

Po egzaminie teoretycznym należy przystąpić do egzaminu praktycznego. I znowu wygląda to podobnie jak w Polsce. Zaliczamy plac manewrowy, a czasami również wyjeżdżamy na miasto. Mój mąż po placu manewrowym wyjechał na miasto, natomiast ja (zdawałam kilka miesięcy po nim) już na miasto nie wyjeżdżałam.

Na egzaminie praktycznym nie ma żadnych podchwytliwych pytań, trików itp. Kiedy mój mąż wiele lat temu zdawał egzamin w Polsce, egzaminator kazał mu na mieście skręcić w lewo. Gdy to zrobił egzaminator powiedział “Nie zdał Pan, tam był zakaz skrętu”. Przy drugim podejściu mój mąż się dowiedział (od drugiego egzaminatora), że w miejscu tym nie ma i nie było żadnego zakazu. ;)

Tutaj egzaminator już na początku informuje, że nie będzie kazał robić nic niebezpiecznego, nie będzie zadawał podchwytliwych pytań itp. Przed egzaminem praktycznym otrzymujemy w urzędzie 2 kartki, jedną z dokładnie rozpisanymi manewrami, które będziemy musieli wykonać oraz mniej więcej jak je należy wykonać i na co zwracać uwagę. Na drugiej kartce możemy zapoznać się ze wszystkim, na co egzaminator będzie zwracał uwagę i za co może odjąć nam punkty.

Nie przejmujcie się, jeśli nie znacie dobrze angielskiego. Egzaminator mówi bardzo wyraźnie (szczególnie jak zobaczy, że jesteśmy z innego kraju) i za każdym razem jak powie polecenie, to pyta, czy wszystko jasne i czy mamy jakieś pytania. :)

Egzamin teoretyczny trwa maksimum 60 minut. Egzamin praktyczny ok. 15 minut. Do urzędu należy przyjść odpowiednio wcześniej (ok. 15 minut) w celu rejestracji w systemie, wykonania zdjęcia (które jest wykonywane na miejscu) itp. Jeśli jesteście pewni, że zdacie egzamin teoretyczny, można zaraz po nim zapisać się (wcześniej przez Internet) na egzamin praktyczny. Jeśli zdacie i teorię i praktykę, to uiszczacie opłatę u urzędnika i czekacie chwilę (może to trwać ok. 15 minut) na gotowe prawo jazdy. Mój mąż wszystko załatwił w ok. 2 godziny. U mnie było trochę inaczej… :)

Ja egzamin teoretyczny zdałam za pierwszym razem, natomiast praktyczny za pierwszym razem oblałam! Tak! Można tutaj oblać egzamin, mimo że egzamin jest o wiele łatwiejszy niż w Polsce i bardziej po ludzku egzaminatorzy do tego podchodzą. Z uwagi na to, że mamy vana, już od początku nie mogłam się przyzwyczaić do jego rozmiarów. Na egzaminie, podczas parkowania prostopadłego uderzyłam w jeden ze słupków co automatycznie mnie zdyskwalifikowało. Na szczęście za drugim razem się udało. :) Nie wszystko na placu manewrowym dyskwalifikuje, można popełnić kilka błędów, ale jak popełni się ich za dużo, niestety można oblać. Wszystko zależy od tego jakie to błędy.

Przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy zacznijcie od podręcznika florydzkiego, tzw. Florida Driver’s Handbook. Aktualny podręcznik znajduje się na stronie www.flhsmv.gov/handbooks/englishdriverhandbook.pdf

Pamiętajcie, że prawo jazdy na Florydzie jest bardzo ważne. Jest to dokument, który pokazuje, że jesteście mieszkańcami Florydy. Dlatego też wymaganymi dokumentami do egzaminu na prawo jazdy są m.in. 2 dokumenty potwierdzające Wasz adres zamieszkania na Florydzie. Mogą to być np.: umowa najmu, wyciąg z konta, rachunek za prąd itp. Ważne, żeby na dokumencie widniał Wasz adres.

Na koniec koszty… Samo prawo jazdy kosztuje 48 dolarów. Przed przystąpieniem do egzaminu nie musicie brać żadnych lekcji, po prostu się rejestrujecie na egzamin. :) Jeśli oblejecie za pierwszym razem plac manewrowy, zapłacicie dodatkowo 20 dolarów za kolejny egzamin (dodatkowy egzamin pisemny kosztuje 10 dolarów). Ja byłam 2 razy w urzędzie i za każdym razem doliczyli mi dodatkowo 6 dolarów (tzw. service fee).

I to chyba na tyle. Starałam się wszystko dokładnie opisać. Pamiętajcie, że pisaliśmy nasze doświadczenia z Sarasoty. Możliwe, że w innym mieście na Florydzie jest trochę inaczej. Opisaliśmy też nasz przypadek, czyli imigrantów z Polski na zielonej karcie.

Jeśli macie jakieś pytania czy komentarze, śmiało piszcie…

 

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

28 komentarze do “Prawo jazdy na Florydzie

 1. Witam, proszę mi odpowiedzieć na pytanie czy będąc obywatelem Polski i posiadając niemieckie prawo jazdy muszę zdawać egzamin czy mogę tylko w urzędzie wymienić na amerykańskie?

 2. Czy to prawda ze na Florydzie mozna wyrobic prawo jazdy majac polskie prawo jazdy i nie majac zalegalizowanego statusu???

 3. Dzień dobry,

  ja bym chciał pojechać na Floryde(Clearwater) na wizie turystycznej na 3 tyg. Chcaiłbym zrobić w tym czasie prawo jazdy. czy dadza mi przystąpić do egzaminu jeśli będe mieszkał u brata i nie miał żadnych dokumentów potwierdzających moje zamieszkanie na florydzie?

  Pozdrawiam

  1. Z tego co wiem to nie. Jeśli będziesz tutaj 3 tygodnie to możesz spokojnie jeździć na polskim prawie jazdy.

 4. Czy będąc na wizie turystycznej można poruszać się samochodem, nie będącym z wypożyczalni np. samochodem kogoś z rodziny? Bez żadnych konsekwencji ze strony policji przy kontroli?Czy potrzeba ich prawka? Jestem w trakcie wyrabiania karty rezydenta Florydy.
  Będę wdzięczna za odpowiedz.;)

  1. Z tego co wiem, to tak, ale rodzina musi być tego świadoma. :D I z tego co wiem, to wystarczy polskie prawo jazdy. Ale lepiej to wszystko potwierdzić tutaj na miejscu.

 5. Posiadamy numer ITIN, ale o rezydenturę nie wioskowaliśmy, bo musielibyśmy przebywać w roku 6mcy. Dlatego własnie pytam, bo znalazłam też informacje, że na wizie turystycznej też można zdawać na prawko.

  1. A gdzie znalazłaś taką informację? Ja szukałam i nic takiego nie znalazłam. Wszędzie w wymaganiach jest konieczność udowodnienia, że jest się rezydentem, ale może coś przeoczyłam. Na stronie http://www.dmvflorida.org/drivers-license-identification.shtml jest coś takiego “Non Immigrants that apply for a Florida drivers license or ID card must provide the Proof of Social Security Number and 2 Proofs of Residential address”.

 6. Witam. Jakie są wymagane dokumenty do uzyskania prawa jazdy na Florydzie? Mieszkamy w Polsce ale mamy apartament na Florydzie (owner) Jeździmy tam kilka razy w roku na wizę turystyczną. Opłacamy oczywiście rachunki (prąd, internet, tv, czynsz) mamy konto bankowe amerykańskie ale nie posiadamy ubezpieczenia społecznego.
  Okazuje się, że prawko amerykańskie daje parę dodatkowych możliwości – np niższe koszty wynajmu auta, a i karty lojalnościowe chętniej dają. Będę wdzięczna za informację, bo w róznych źródłach są różne dane.

 7. Witam

  W 2015 roku zrobiłem prawi jazdy międzynardowe (international driving licence) na florydzie , zostało mi skradzione 2 dni temu w Pl jak moge odzyskać ?

  1. Niestety nie wiem. :( Może zadzwoń do urzędu, w którym robiłeś prawo jazdy i się zapytaj? Na pewno tam Ci odpowiedzą na to pytanie.

 8. Cena ubezpieczenia zalezy od 1.Ile lat masz prawo jazdy, czy miales jakies mandaty. 2. Jaki masz samoachod i ile mil rocznie nim robisz. 3 Wktorej kompani ubespieczasz samoachod. 4. Jak placisz za ubezpieczenia( cala sume odrazu czy w miesiecznych ratach). 5. Wiek kierowcy.

 9. Witam ! Moze ktos to juz przerabial a mianowicie interesuje mnie wymiana DL z innego Stanu na DL Floridy i np przerejestrowanie auta ,oplaty i gdie to mozna zrobic? jakie koszty? i czy ubezpieczenie auta np w jedna strone jest drogie? Dziekuje za wszelkie odpowiedzi i Pozdrawiam !

  1. Wystarczy się wybrać do urzędu DMV, tutaj są wszelkie informacje http://www.dmvflorida.org. Wymiana prawa jazdy z innego stanu na florydzki to podobno chwila, trzeba to zrobić wciągu 30 dni od daty zamieszkania na Florydzie. Nie wiem, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu jak i ubezpieczenie w jedną stronę. Najlepiej jak wybierzesz się do urzędu, oni Ci tam wszystko dokładnie wytłumaczą.

 10. Ja swoje prawko zdawałam w Bostonie. Test zdawałam od ręki, w języku polskim, zdjęcie tez robili na miejscu. Potem umawiałam się na jazdę. Trzeba było przyjechać swoim samochodem , egzamin zdawało się tylko na mieście bez manewrów, bo w zasadzie parkowanie zaliczało się na mieście. Egzaminatorem był policjant i u mnie wyglądało to tak, że zapytał ile mam juz polskie prawko, wtedy jeździłam już ponad rok w USA. Egzamin trwał 10 minut, w zasadzie objechaliśmy budynek , 4 razy w prawo- parkowanie równoległe(na prawie pustej drodze) i powrót do miejsca startu. Byłam można zaskoczona ,że tak szybko i łatwo.Tylko z tego co pamietam, jak na USA w Massachussetts prawko było drogie. 10 lat temu płaciłam 125 $.

  1. Tak, to prawda, większość samochodów tutaj ma automat. Ale można też kupić samochód ze skrzynią manualną. Kto co woli. :) My mamy automat i nam się jeździ łatwiej i wygodniej, ale niektórzy wolą manual.

 11. Rafał na Facebooku wspomniał, że ważną informacją jest to, że na egzamin praktyczny przyjeżdża się swoim samochodem. Rzeczywiście powinniśmy to zaznaczyć w artykule. Samochód przed egzaminem jest sprawdzany przez egzaminatora. U mnie sprawdzał klakson, hamulce i światła. Oczywiście trzeba pokazać dokumenty: dowód rejestracyjny i ubezpieczenie. Można też pożyczyć od kogoś samochód, ważne, żeby mieć wymagane dokumenty.

 12. W Texasie prawo jazdy wygląda podobnie z tym, że na teorii jest 30 pytań i można zrobić 9 błędów, a na praktycznym jest koperta i wyjazd na miasto ( w moim przypadku był wyjazd na osiedle mieszkaniowe gdzie było kilka stopów ) mój egzamin trwał z jakieś 10 min nie więcej :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *