Learners Permit Floryda

Prawo jazdy na Florydzie w wieku 15 lat

Samochód Wszystkie

Udało się! Nasz syn ma prawo jazdy, a dokładniej tzw. Learners Permit. Co to jest, jak się to zdobywa i z czym się wiąże, przeczytacie dalej. 

Tak jak zapewne niektórzy z Was wiedzą, na Florydzie w momencie ukończenia 15 lat można ubiegać się o tzw. permit (czyli “pozwolenie”) na prawo jazdy (Florida Learners Permit). Dokument ten upoważnia do jazdy samochodem, ale z osobą, która ma prawo jazdy i ukończyła 21 lat. Po roku czasu po spełnieniu pewnych wymagań, można już ubiegać się o standardowe prawo jazdy.

Żeby zdobyć taki permit, już w momencie ukończenia 14 lat można zacząć przygotowywać się do egzaminu. Jeśli ma się poniżej 18 lat, wszystko można zrobić online. Jedynie już po ostateczny dokument należy udać się do urzędu.

Co dokładnie należy zrobić, żeby otrzymać taki Florida Learners Permit?

Krok 1: Ukończyć kurs DATA (Drug Alcohol Traffic Awareness)

Kurs ten jest dostępny online. Mój syn korzystał ze strony driversed.com. Zawiera m.in. wiele interaktywnych filmików, w których dokładnie są pokazane różne zasady na drodze.

W ramach tego kursu, została nam przydzielona nauczycielka, z którą musieliśmy na początku przeprowadzić zapoznawczą rozmowę telefoniczną. Nauczycielka ta w trakcie kursu kontrolowała, żeby nasz syn co tydzień przerabiał określoną ilość materiału.

Na pewno ciekawi Was ile kosztuje taki kurs. Otóż dla osób do 18 roku życia na Florydzie kurs ten jest całkowicie darmowy. Dlaczego darmowy? Kurs oferowany jest przez szkołę publiczną FLVS (Florida Virtual School), która też jest darmowa.

Po ukończeniu kursu nasz syn musiał zdać egzamin wewnętrzny (36 pytań). Oczywiście online. Po zdaniu tego egzaminu, musiał odbyć rozmowę z nauczycielką, która zadała mu kilka pytań przez telefon. Pytania te były z ogólnych sytuacji na drodze i musiał odpowiedzieć, jak by się zachował w takich sytuacjach.

W tym momencie miał zaliczony kurs DATA.

Krok 2: Zdać egzamin (tzw. Permit Test)

Egzamin ten (również online) został odblokowany dla naszego syna w dniu jego 15 urodzin. Składał się z 50 pytań, trzeba było odpowiedzieć prawidłowo na min. 40 z nich. 

Za egzamin nic nie płaciliśmy.

Po zdaniu egzaminu nasz syn zadzwonił do urzędu (Tax Collector), żeby umówić się na odbiór prawka. Starał się to zrobić jeszcze w dniu urodzin, ale niestety z uwagi na obecną sytuację i konieczność umawiania się telefonicznego zanim się przyjdzie do urzędu, najbliższy termin był w kolejnym dniu na 3 po południu.

Krok 3: Udać się do lokalnego biura DMV z odpowiednią dokumentacją.

Dzień po urodzinach naszego syna, udaliśmy się do urzędu z wymaganą dokumentacją. Były to dokumenty potwierdzające tożsamość, adres zamieszkania itp.

Urzędniczka sprawdziła dokumenty, zadała kilka pytań, sprawdziła naszemu synowi wzrok, zrobiła zdjęcie i po otrzymaniu zapłaty (dokładnie $55.58), wręczyła permit. Trwało to może 15 minut. ;)

Dokument ten wygląda jak normalne prawo jazdy z tą różnicą, że zamiast poziomo, wszystkie dane zamieszczone są pionowo, ważny jest 6 lat i zamiast “Florida Driver Licence” jest to “Florida Learner’s License”.

Na koniec…

Bardzo podoba nam się taki system. Przez rok nasz syn będzie się uczył jeździć, siedząc legalnie za kierownicą. Wiadomo, że na początku nie pozwolimy mu wyjechać na autostradę. Zaczęliśmy od parku, gdzie jeździ mało samochodów i gdzie mamy do dyspozycji sporo dróg i parkingów. Dzięki temu na spokojnie możemy trenować jazdę, zanim zdecydujemy się na normalne włączenie się do ruchu drogowego.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej i zagłębić się w ten temat, wejdźcie na stronę   www.dmvflorida.org/learners-permit

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *