Polskie szkoły na Florydzie

Edukacja Wszystkie

Rodzice, którzy przeprowadzają się z Polski na Florydę nie muszą rezygnować z polskiej edukacji dla swoich dzieci. Mogą zapisać dziecko do sobotniej polskiej szkoły. :)

Polskie szkoły są zlokalizowane w różnych miejscach na Florydzie. Ich listę możecie znaleźć na kierunekfloryda.com/polonia-na-florydzie. Chcielibyśmy Wam trochę opisać jak działa taka szkoła na przykładzie Polskiej Sobotniej Szkoły w Sarasocie.

Nauka w szkole odbywa się na czterech poziomach: przedszkolnym, podstawowym, średnim i wyższym.

Zajęcia odbywają się w soboty w godz. 9.30 do 1.00. Dzieci uczą się jęz. polskiego w mowie i piśmie, geografii i historii Polski, poznają polskie tradycje. W klasie przedszkolnej uczą się alfabetu, śpiewają, rysują, uczą się nazw miesięcy, tygodni, wykonują różne prace plastyczne itp. Na poziomie podstawowym czytają z elementarza, uczą się piosenek, wierszyków, uczą się pisać, malują itp. Starsze klasy uczą się zasad ortografii, historii i geografii Polski.

Dzieci w trakcie zajęć przygotowują się również często do różnych przedstawień, np. Jasełek czy Dnia Mamy i Taty.

Zajęcia odbywają się w salach wynajmowanych w budynku kościoła. Sale te są specjalnie przystosowane do lekcji, zarówno dla dzieci starszych jak i tych najmłodszych, przedszkolnych. Dzieci mają plac zabaw, gdzie spędzają czas w przerwie między zajęciami. Oprócz tego jest sala audytoryjna, gdzie odbywają się różne uroczystości.

Szkoła dla swoich absolwentów (tych, którzy skończyli high school i zaczynają studia) przeznacza stypendium.

Dwa razy w roku, w lutym i październiku organizowane jest przy szkole ognisko, na którym sprzedawane jest polskie jedzenie. Zebrane pieniądze zasilają skromny budżet szkoły.

Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o Polskiej Sobotniej Szkole w Sarasocie, zapraszamy na stronę www.polskasobotniaszkola.com

Dziękujemy Asi za pomoc w napisaniu tego artykułu. :)

 

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

8 komentarze do “Polskie szkoły na Florydzie

 1. Czy znane są jakiekolwiek polskie szkoły dla starszych dzieci? Córka idzie w przyszłym roku do 8-ej klasy. Znane są Polskie liceum gdzie maga skończyć maturę?

  1. Z tego co wiem, to nie ma tutaj polskich szkół, które można zakończyć maturą. Polskie szkoły są tylko “sobotnie”, to znaczy zajęć jest tylko kilka godzin tygodniowo. Wiem, że niektóre dzieci robią zwykłą szkołę przez Internet.

 2. Dzień dobry ! Za tydzień przeprowadzam się do Miami i szukam szkoły polskiej dla mojego 5 letniego synka . Czy może mi ktoś pomoc ponieważ nie udaje mi się nic znaleźć w miami . Dziękuje serdecznie za pomoc .
  Joanna

 3. Czy w Sarasocie sa polskie koscioly lub msza po polsku? Planujemy z mezem wycieczke na Floryde i mozliwa przeprowadzke. Milo wiedziec ze jest tez w Sarasocie polska szkola.

  1. Witam, Czy są Polsko- amerykańskie szkoły dla dzieci dopiero zaczynających edukacje ( od poniedziałku do piątku) nie umiejących jeszcze języka angielskiego ?
   Nie interesuje mnie szkoła tylko w sobotę .
   Pozdrawiam
   Izabela

   1. Nie słyszałam o takich szkołach. Dzieci bardzo szybko uczą się angielskiego i mają pomoc ze strony nauczycieli. Nasz syn, jak tu przylecieliśmy, został od razu zakwalifikowany do programu ESOL. Codziennie przez godzinę miał zajęcia z angielskiego, na których nauczycielka pracowała z nim nad rzeczami, z którymi miał największy problem. W celu zakwalifikowania się do tego programu dzieci zdają testy, na podstawie których określa się właśnie, z czym mają największy problem (czytaniem, pisaniem, mówieniem). Proszę się w ogóle nie przejmować nieznajomością angielskiego u dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *