Jak wyjechać do USA?

Pozostałe Wszystkie

Wiele osób marzy o wyjeździe do USA. Dostajemy bardzo dużo maili od takich osób, często z pytaniem “co zrobić, żeby zamieszkać na stałe w USA?” (oczywiście legalnie). Niestety nie jest to takie proste. :(

Żeby wyjechać do Stanów Zjednoczonych nie można po prostu kupić biletu i udać się na lotnisko. Należy posiadać wizę. Nieważne czy się podróżuje turystycznie czy biznesowo, czy chce się wyjechać na stałe, czy tylko na jakiś czas.

Wizy dzielą się na dwie kategorie: wizy nieimigracyjne i imigracyjne.

Wizy nieimigracyjne przeznaczone są dla osób, które chcą wjechać na teren USA tylko na jakiś czas w celach: turystycznych, biznesowych, medycznych, pracowniczych lub edukacyjnych.

Listę wiz nieimigracyjnych znajdziecie na stronie www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-typeall.asp

Wizy imigracyjne to wizy, dzięki którym można legalnie mieszkać i pracować w USA. Większość osób, które dostaje taką wizę, po przylocie do USA otrzymuje zieloną kartę.

Niestety podczas gdy zdobycie wizy nieimigracyjnej, np. turystycznej nie jest skomplikowane i nie wymaga dużych nakładów finansowych, zdobycie zielonej karty często graniczy z cudem. :( Najprostszą metodą jest wylosowanie jej w loterii wizowej, o której już nieraz pisaliśmy. Niestety prawdopodobieństwo jej wylosowania nie jest wcale wysokie.

Inną metodą jest sponsorowanie rodzinne, np. przez mamę czy babcię mieszkającą w USA, jednak wiemy z opowieści, że często w takich przypadkach na zieloną kartę trzeba czekać nawet ponad 10 lat. :(

Są oczywiście jeszcze inne metody, jednak bardziej skomplikowane. Jedną z nich jest zainwestowanie pół miliona dolarów w biznes w USA. :) Niestety mało kogo stać na taką inwestycję. Można jeszcze poradzić się prawnika imigracyjnego, który często znajduje różne rozwiązania na otrzymanie wizy, jednak jest to często bardzo droga usługa i należy zgromadzić dużo różnych dokumentów. Warto jednak zawsze próbować i pytać. :)

Jeśli chcecie bardziej zgłębić temat wiz, zachęcamy do odwiedzenia poniższych stron:

1) Ambasada i Konsulat USA w Polsce pl.usembassy.gov/pl/visas-pl

2) Biuro Spraw Konsularnych Departamentu USA www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visatypeinfo.asp

 

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

15 komentarze do “Jak wyjechać do USA?

    1. Przy składaniu aplikacji w loterii wizowej, z tego co pamiętam to rocznych zarobków nie trzeba było podawać, numer karty Visa na pewno nie. ;)

  1. Witam mam pytanie a nawet kilka czy taka zwykly rodzina polska jak moja, majaca moze jakies 20.000$na kącie, moze wyjechac do USA i poprostu tam zamieszkac, pracowac i żyć? A powiem jeszcze ze nie mamy tam ani rodziny ani bliskich znajomych.Pozdrawiam.

    1. Renata, naprawdę ciężko odpowiedzieć na to pytanie. To zależy od wielu czynników, jak szybko znajdziecie pracę, co chcecie na start (jakie jest Wasze minimum), w jakie miejsce wyjedziecie (są miejsca droższe i tańsze) itp. itd. Ale najważniejsze jest czy masz wizę imigracyjną. Od tego trzeba zacząć.

  2. Prawnik emigracyjny w Polsce Szurlo w Białymstoku. Dobra komunikacja, cena przystępna … Ale ja pójdę chyba inna droga ….

  3. Witam, wreszcie jakiś konkretny blog z duża ilością praktycznych informacji ….. Super …. Dołożę coś od siebie…..nie trzeba mieć 1 000 000 $Żeby wyjechać na Florydę. Trochę pieniędzy trzeba mieć, jakieś 30 -40 000 00 . Niektórzy piszą że minimum 100 000 $, inni że 150 000 $ ale jest to sprawa adekwatna do businessu jaki sie chce prowadzić. Najważniejsze jest, o mieć dobry pomysł na biznes i biznesplan, ale najważniejsze w tym planie jest przyłożenie się do rozwoju gospodarki amerykańskiej i miejsca pracy. Punkt trudności jest taki że biznes musi się już kręcić zanim złoży się papiery o wizę. Tzn trzeba juz wcześniej założyć firmę i zainwestować pieniądze. Chodzi dokładnie o wizę E-2…. Dużo pisania wiec jeszcze poczytajcie sami w internecie na ten temat…. Ja od miesięcy wałkuje ten temat i teraz zaczynam zabierać sie do konkretnych działań … Pozdrawiam

  4. Wspomniała Pani o nakładach finansowych… Z jakimi kosztami należy się liczyć w przypadku wygranej w loterii wizowej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *