Co to jest loteria wizowa

Loteria wizowa Wszystkie

Wielu z Was wie, że osiedliliśmy się w USA dzięki wygranej w loterii wizowej. Wielu z Was też często mnie pyta, co to jest i jak wziąć udział w takiej loterii. Postaram się to w skrócie tutaj opisać.

Loteria wizowa to specjalny program rządu USA, który daje możliwość legalnego osiedlenia się w tym kraju. Co roku Stany Zjednoczone rozdają 55000 zielonych kart. Karty te rozdzielane są różnym krajom, biorąc pod uwagę liczbę imigrantów z tych krajów w ciągu ostatnich 5 lat. W 2019 roku w loterii wizowej wzięło udział ok. 12 milionów osób.

Jest to jeden z najprostszych sposobów (jeśli nie najprostszy) osiedlenia się legalnie w Stanach Zjednoczonych.

Loteria odbywa się raz w roku poprzez stronę dvprogram.state.gov. Wtedy to zostaje uruchomiony system, w którym można złożyć aplikację.

Od razu zaznaczam! Jest to jedyna strona www, gdzie się składa aplikację. Nie składajcie na innych stronach, które są często zakładane tylko po to, żeby ściągnąć pieniądze tak naprawdę za nic. Obiecują one, że składając aplikację przez ich stronę, zwiększacie sobie szansę na wygraną. Jest to nieprawda.

Złożenie aplikacji nie jest trudne i jest darmowe! To tak naprawdę tylko wypełnienie formularza danymi plus załączenie zdjęcia. Przed złożeniem aplikacji, koniecznie zapoznajcie się z warunkami loterii na stronie travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/diversity-visa-program-entry/diversity-visa-submit-entry1.html (dostępne również w jęz. polskim!). Jest to oficjalna strona, gdzie znajdziecie sprawdzone informacje i zasady loterii, i znowu… nie szukajcie takich informacji na prywatnych stronach, ponieważ zasady loterii mogą się zmieniać z roku na rok.

Nie będę się rozpisywać o tych zasadach, bo wszystko jest tak naprawdę pod powyższymi linkami. Są to oficjalne informacje i jeśli je dokładnie przeczytacie, tak naprawdę będziecie wiedzieć wszystko (lub prawie wszystko) o loterii wizowej. 

Każdego, kto marzy o wyjeździe do USA, namawiam do wzięcia udziału w loterii. Tak naprawdę złożenie samej aplikacji nic nie kosztuje (oprócz odrobiny czasu), a później, jeśli się rozmyślicie, możecie zawsze zrezygnować! I nie, jeśli nie jesteście do końca zdecydowani, a potem zrezygnujecie, nie zabieracie nikomu miejsca (jak piszą co poniektórzy w Internecie). Wiz jest losowanych więcej niż jest dostępnych. Każdemu zostaje przydzielony numer i niestety nie wszystkie numery się załapują. Dlatego jeśli ktoś po drodze zrezygnuje, albo z jakiegoś powodu nie otrzyma wizy, wiza przechodzi na kolejną osobę.

Jeśli chodzi o późniejsze koszty, to trochę ich jest, ale i tak nie są to takie koszty jak przy innego rodzaju wizach imigracyjnych. Kiedyś opisywaliśmy swoje koszty na kierunekfloryda.com/koszty-udzialu-w-loterii-wizowej-do-usa, ale jak zawsze, koniecznie zapoznajcie się z aktualnymi informacjami. Koszty i zasady mogą się trochę z roku na rok zmieniać. Zapoznając się z artykułem o kosztach, będziecie jednak chociaż mniej więcej wiedzieli, jakiego rzędu wydatków się spodziewać.

Ci co wzięli udział w ostatniej loterii wizowej czyli DV-2022, będą mogli sprawdzić wyniki na początku maja 2021, spotkania w ambasadzie zaczną się od ok. września 2021, czyli można się spodziewać, że większość tych osób osiedli się w USA w 2022. Stąd właśnie nazwa loterii, mimo, że aplikację składa się w 2020.

Wszystkim, którzy biorą udział w loterii, życzę powodzenia, a jeśli macie jeszcze jakieś pytania albo chcecie poznać innych, którzy zdecydowali się na ten krok, zapraszam do grupy facebookowej na www.facebook.com/groups/1871343746311023

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

2 komentarze do “Co to jest loteria wizowa

  1. Już niedługo wyniki loterii wizowej, Czy mogłabyś trochę więcej opisać co się jeżeli zostanie się wybranym podczas loterii.

    1. Witam, masz na myśli, jakie dokumenty i gdzie trzeba wysłać, itp.? My zostaliśmy wylosowani 10 lat temu i wysyłaliśmy dokumenty listownie. Z tego co wiem, teraz jest inaczej. Wszystkie informacje są na oficjalnych stronach odnośnie loterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *