Wiele osób pyta nas jak wygląda sala lekcyjna w szkole podstawowej naszego syna. Wcześniej o tym wspominaliśmy, ale postaramy się to opisać bardziej szczegółowo.
Od razu zaznaczam, że tak wygląda sala lekcyjna w szkole podstawowej, do której chodzi mój syn. Jest to szkoła podstawowa publiczna, ale mimo tego w innej publicznej sala może wyglądać inaczej. Należy pamiętać, że często różne elementy wyposażenia w klasach kupowane są za pieniądze zebrane przez Radę Rodziców, tzw. PTO.
Sala lekcyjna składa się z kilku części:
1) Część komputerowa, którą widać na zdjęciu
W sali naszego syna są cztery komputery. Dzieci korzystają z komputerów w wolnej chwili, np. jak wcześniej skończą jakieś zadanie. Na komputerach mogą rozwiązywać różne testy, zadania edukacyjne.
2) Kącik dla nauczyciela
Nauczyciel ma swój kącik z regałem, szafkami i dużym biurkiem.
3) Kącik do odpoczynku
W kąciku tym znajduje się dodatkowy dywan, wygodne fotele, półki z książkami, duży stół. Każde dziecko ma swoją półkę, gdzie trzyma książki i plecak. W kąciku tym można w wolnej chwili usiąść i poczytać.
4) Kącik kuchenny
W części tej znajduje się ogromny na całą ścianę regał, w którym nauczyciel trzyma różne przydatne rzeczy: mikroskopy, wagi z odważnikami itp. Oprócz tego w kąciku kuchennym jest mikrofalówka, zlew i fontanna z wodą. :) W mikrofalówce często nauczyciel robi popcorn na różne klasowe imprezy. :)
5) Część główna z ławkami
W sali naszego syna są stoliki czteroosobowe. Każde dziecko ma swoje miejsce i siedzi obok kolegi lub koleżanki i naprzeciwko nich siedzą jeszcze dwie osoby. Na dużej ścianie znajduje się kilka tablic na markery, gdzie nauczyciel notuje i przyczepia magnesami różne informacje. Oprócz tego znajduje się duża dotykowa tablica multimedialna.
W całej sali jest wykładzina. Sala ta jest połączona z drugą korytarzykiem, z którego jest wejście do łazienki. Łazienka jest jedna na dwie klasy.
Nasz syn jest zachwycony salą lekcyjną. Spędza w niej pierwszą część dnia, a drugie pół dnia w innej sali, która wygląda podobnie. Różni się np. ustawieniem ławek (ławki ustawione są w podkowę). Sala w czwartej klasie również wyglądała podobnie z tą różnicą, że nie było w niej np. mikroskopów, które są dodatkowym wyposażeniem w klasach REACH (klasach dla dzieci wybitnie uzdolnionych, o czym postaram się napisać w jednym z kolejnych artykułów).