Wiza turystyczna do USA krok po kroku

Pozostałe Wszystkie

Osoby wyjeżdżające do USA w celach turystycznych lub na leczenie muszą ubiegać się o wizę typu B-2. Ponieważ pomagaliśmy ostatnio naszej rodzinie ubiegać się o taką wizę, możemy Wam dokładnie opisać, jakie są procedury.

Pamiętajcie, że są to dane na grudzień 2015. Jest to tylko streszczenie całej procedury. Zawsze aktualne informacje sprawdzajcie na stronie ambasady pl.usembassy.gov/pl/visas-pl/turystyka-i-biznes/jak-ubiegac-sie-o-wize

Paszport

Po pierwsze należy posiadać ważny paszport, bez tego ani rusz. Paszport najlepiej wyrobić sobie wcześniej, żeby potem nie zabrakło Wam czasu.

Zdjęcia

Zdjęcia do wizy zrobicie w praktycznie prawie każdym zakładzie fotograficznym. Do ambasady należy wziąć zdjęcia nie starsze niż 6 miesięcy (zdjęcia można również zamieścić wcześniej elektronicznie przy wypełnianiu formularza wizowego). Przy wypełnianiu tego formularza zostaniecie poproszeni o zdjęcia i jeśli nie chcecie ich zamieszczać elektronicznie, po prostu wykonajcie próbę (zamieśćcie jakiekolwiek niewyraźne zdjęcie). Wtedy wyskoczy Wam informacja, że zdjęcie jest złe i że należy prawidłowe zdjęcie przynieść do ambasady.

Formularz DS-160

Należy wypełnić formularz dostępny na ceac.state.gov/genniv. W formularzu jest wiele szczegółowych pytań, np. data rozpoczęcia i ewentualnie zakończenia Waszej ostatniej pracy, daty urodzenia rodziców itp. Przeznaczcie na wypełnianie tego formularza min. godzinę na osobę. Czas zależy od tego, czy będziecie mieć pod ręką wszystkie wymagane dane, czy będziecie np. musieli ich szukać.

Płatność

Wiza turystyczna niestety kosztuje. Aktualnie $160 za osobę. Jest to opłata bezzwrotna za rozpatrzenie wniosku. Jeśli wiza nie zostanie Wam przyznana, niestety tych pieniędzy nikt Wam nie zwróci. :(

Żeby dokonać płatności należy się zarejestrować na stronie cgifederal.secure.force.com/SiteRegister?country=Poland&language=en_US. Tam założycie swój profil i dokonacie opłaty. Opłat można dokonać m.in. kartą płatniczą, przelewem lub w banku.

Wyznaczenie spotkania

Po prawidłowym wykonaniu płatności, będziecie mogli w panelu wyznaczyć datę i godzinę spotkania w ambasadzie. Będzie dostępnych dużo różnych opcji. Tak naprawdę spotkanie można wyznaczyć już na kilka dni naprzód, także całkiem szybko.

Spotkanie w ambasadzie

Wiemy, że niestety nie wszyscy, którzy chcą, otrzymują wizę turystyczną. Z jakich powodów, tego do końca nie wiadomo. Na pewno jeśli ktoś ubiega się o wizę, nie mając nikogo w USA, nie mając silnych powiązań z Polską, podając adres hotelu, w którym się zatrzyma, może nie dostać wizy, ponieważ konsul może podejrzewać, że wyjeżdża do USA planując zostać na stałe. Oczywiście nie jest zasadą, że taka osoba na pewno nie dostanie wizy.

Naszej rodzinie się udało, spędzili w ambasadzie pół godziny. Pytania były standardowe: gdzie jedziecie? do kogo? po co? czy macie rodzinę w Polsce? itp. Napisaliśmy dla nich zaproszenie z naszymi danymi, chociaż podobno teraz takie zaproszenia nie są potrzebne. Konsul obejrzał to zaproszenie i im oddał.

Po paru minutach rozmowy z konsulem, zostali powiadomieni, że paszporty z wizami będą do odbioru w ciągu kilku dni.

Odbiór paszportów

Wyznaczając datę spotkania, należy też zaznaczyć, w jaki sposób zamierza się odebrać paszporty (można zamówić przesyłkę kurierską jak i odebrać je w punkcie kurierskim). Status można sprawdzać w panelu, przez który dokonuje się płatności. U nas paszporty były do odbioru po 3 dniach roboczych.

Po odbiorze paszportów można kupować bilety, ubezpieczenie itp. :)

Na koniec…

Na początku może się wydawać, że ubieganie się o wizę turystyczną jest skomplikowane, ale jak już się raz przez to przejdzie, potem jest łatwiej.

Pamiętajcie, żeby zawsze sprawdzać aktualne informacje odnośnie wiz na stronie ambasady. Są też różne sytuacje, w których trzeba przedstawić dodatkowe dokumenty, np. kiedy rodzice są rozwiedzeni i jeden z rodziców chce wyjechać z dzieckiem.

Jak już raz zdobędziecie wizę turystyczna, to przez 10 lat będziecie mogli podróżować do USA, nie odwiedzając za każdym razem ambasady. :) Na lotnisku w USA urzędnik za każdym razem wbije Wam pieczątkę z informacją, ile czasu możecie przebywać za każdym razem w USA. Zazwyczaj jest to pół roku, czasami 3 miesiące.

 

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

5 komentarze do “Wiza turystyczna do USA krok po kroku

  1. Moi rodzice nigdy nie byli poza Europą i chciałbym ich zabrać na tydzień do Maiami opłaca się tam jechać na tydzień? Czy w momencie starania się o wizę lepiej jechać na dłużej żeby jak najlepiej wykorzystać fakt że się ją posiada

    1. To zależy od Was. :) Warto zerknąć na ceny biletów i zobaczyć, czy Wam się opłaci lecieć na tydzień. Jeśli chodzi o aktualna wizę turystyczną, to dostaje się ją na 10 lat, także w ciągu 10 lat możecie tu przylecieć jeszcze wiele razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *