Ważna informacja odnośnie podwójnego obywatelstwa

Podróż Wszystkie

Jeśli podróżujecie samolotem między Polską a USA i posiadacie podwójne obywatelstwo, pamiętajcie, że warto mieć przy sobie dwa paszporty: polski i amerykański. Inaczej na lotnisku przy odprawie paszportowej może Was czekać przykra niespodzianka. :(

Dlaczego nie wystarczy jeden paszport? Koniecznie zapoznajcie się z artykułem na wiadomosci.onet.pl/warszawa/niemowle-z-podwojnym-obywatelstwem-nie-moglo-wyleciec-z-polski-niedopatrzenie/kvlg5p, w którym opisana jest sytuacja, kiedy niemowlę nie mogło wylecieć z Polski, ponieważ miało tylko paszport kanadyjski, ale nie miało polskiego.

Zasady odprawy granicznej opisała też dokładnie Komenda Główna Straży Granicznej na strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/3248,Komunikat-dotyczacy-obywateli-RP-posiadajacych-rownoczesnie-obywatelstwo-innego-.html Warto zapoznać się również z tym artykułem.

Wiemy, że będąc w USA, czasami trudno wyrobić sobie polski paszport (gdy np. straci ważność). Za daleko do konsulatu, za długo się czeka itp. Warto jednak o to zadbać odpowiednio wcześniej, żeby potem nie było problemów.

Sami nie wiedzieliśmy, że tak jest. Na razie z uwagi na to, że nie posiadamy jeszcze obywatelstwa amerykańskiego, musimy posługiwać się tylko paszportem polskim.

Pamiętajcie, że są różne sytuacje, dlatego to nie jest tak, że jak znajdziecie się w sytuacji, kiedy macie podwójne obywatelstwo, ale nie macie polskiego paszportu, i będziecie chcieli wylecieć z Polski, to Was zatrzymają. Nie. W powyższych artykułach jest to dokładnie opisane, kiedy i w jakich warunkach może tak się zdarzyć. Dlatego jeśli Was ta sytuacja dotyczy, koniecznie zapoznajcie się z powyższymi linkami.

 

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *