Historia kredytowa i credit score w USA

Finanse Wszystkie

W odpowiedzi na prośbę Joli, która skontaktowała się z nami przez naszego bloga, chcielibyśmy opisać to co wiemy na temat historii kredytowej i credit score w USA.

Credit Karma

Po przyjeździe do USA, ciężko otrzymać jakikolwiek kredyt, ponieważ nie ma się tutaj żadnej historii kredytowej. Dlatego też warto już na początku zadbać o to, żeby ta historia jak najszybciej zaczęła się tworzyć.

W tym celu na początku dobrym rozwiązaniem jest zawnioskowanie w banku o kartę kredytową prepaid. Oznacza to, że bierzecie kartę na daną kwotę, np. 1000 dolarów, ale te 1000 dolarów musicie sami na nią wpłacić i potem możecie z niej korzystać tak jak z każdej karty kredytowej. Dzięki temu zaistniejecie w biurach informacji kredytowej i będziecie sobie budować historię kredytową.

Po otrzymaniu karty kredytowej warto zarejestrować się w serwisie CreditKarma.com, w którym na bieżąco będziecie mogli obserwować swój credit score, czyli ocenę kredytową. Na ocenę taką składają się różne czynniki:

1) Sposób używania karty kredytowej, czyli ile procent kredytu wykorzystujecie. Najwięcej punktów dostaje się za wykorzystywanie do 9% całego limitu.

2) Historia płatności, czyli czy spłacacie kartę w terminie.

3) Bankructwa, orzeczenia sądowe itd., które na Was ciążą.

4) Wiek historii kredytowej: jeśli Wasz wiek ma poniżej 2 lat dostaniecie za to najniższą ocenę “very poor”.

5) Ilość rachunków kredytowych (kart kredytowych, kredytów): do 5 rachunków to najniższa ocena “very poor”.

6) Ilość zapytań kredytowych: prawie za każdym razem jak będziecie się starać o kredyt będzie wysyłane zapytanie do biur kredytowych. Każde takie zapytanie będzie notowane w systemie i będzie miało wpływ na Wasz credit score. Im więcej zapytań tym niższa ocena, najlepiej nie mieć żadnych zapytań, wtedy ocena jest “excellent”. Od 9 zapytań jest “very poor”.

Należy pamiętać, że każdy z tych czynników w różnym stopniu wpływa na Wasz Credit Score. 1, 2 i 3 ma bardzo wysoki wpływ, 4 średni, a 5 i 6 niski. No i credit score może się różnić w zależności od różnych biur kredytowych, dlatego co się wyświetla na Credit Karma nie do końca może się pokrywać z Waszą aktualną oceną kredytową.

Pamiętajcie, żeby o kredyt pytać nie tylko w bankach, ale np. jeśli chcecie kupić samochód, można wybrać się do dealerów samochodowych, którzy możliwe, że zaproponują Wam kredyt na innych, trochę gorszych warunkach, ale dzięki temu będziecie szybciej budować sobie historię kredytową.

Zawsze warto też pytać innych. Często ci, którzy już przeszli przez to samo, mogą Wam coś dobrego podpowiedzieć. Pamiętajcie tylko, że każdy ma inną sytuację i dane rozwiązanie nie u każdego może się sprawdzić.

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)