Droga do obywatelstwa część 1 – “Złożenie aplikacji”

Droga do obywatelstwa Wszystkie

Ci co nas czytają, wiedzą, że jesteśmy na Florydzie ponad 5 lat. Co za tym idzie możemy już składać aplikację o obywatelstwo! I w końcu to zrobiliśmy!

Aplikacja znajduje się na stronie www.uscis.gov/n-400 Jest to naprawdę bardzo prosty formularz. Głównie są to pytania o nasze dane, adresy, popełnione przestępstwa itp. ;) W momencie rozpoczęcia aplikacji, będzie ona czekała na ukończenie przez 30 dni. Każda strona aplikacji jest automatycznie zapisywana.

Każda osoba dorosła wypełnia osobną aplikację. Dla ułatwienia proponujemy otworzyć ją na dwóch komputerach i wypełniać wspólnie. Zaoszczędzicie przy tym sporo czasu, bo dużo danych się powtarza.

Pamiętajcie, żeby znać dokładne daty kiedy się wyjeżdża i wraca do USA w ciągu ostatnich 5 lat. Będziecie musieli je dokładnie podać w aplikacji.

Pamiętajcie też o aktach małżeństwa i urodzenia dziecka. Jeśli macie je w języku polskim, będziecie musieli je przetłumaczyć. Warto już wcześniej pomyśleć, żeby wziąć z urzędu w Polsce dokumenty te w wersji wielojęzycznej. My coś takiego załatwiliśmy przez rodzinę, która przesłała nam skany tych dokumentów. W aplikacji skany te zamieszcza się jako załączniki.

Koszt aplikacji to $725 za osobę dorosłą. Dziecko dostaje obywatelstwo automatycznie po rodzicach. Nie uczestniczy w całym procesie, a szkoda, bo nasz syn zdałby egzamin od ręki. :D My musimy chwilę poświęcić na naukę. :D

Aplikację złożyliśmy 26 lutego 2020. Po 2 dniach zalogowałam się do systemu, żeby zobaczyć status aplikacji. Pojawiła się przewidywana data zakończenia procesu: Październik 2020. W obecnej sytuacji nie wiem, czy nie zostanie wszystko przesunięte. Zobaczymy.

Kolejny etap to “Pobranie odcisków palców”. Niedługo to opiszę, bo już jesteśmy po!

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

5 komentarze do “Droga do obywatelstwa część 1 – “Złożenie aplikacji”

 1. Witam.
  Jeżeli o obywatelstwo stara się cała rodzina, to można to zrobić z jednego konta USCIS czy każdy musi indywidualnie zakładać i z niego wysyłać aplikację?

  1. Z tego co pamiętam, my z dwóch składaliśmy, ale nie jestem pewna na 100%. Wypełnialiśmy dwie aplikacje naraz z dwóch komputerów. Tak było szybciej, bo duża część informacji się powtarzała. Pozdrawiam i powodzenia!

 2. Witam,
  Mam pytanie dotyczące zmiany obywatelstwa.
  Od kiedy jest liczone 5 lat. Czy od daty pierwszego przekroczenia granicy po otrzymaniu wizy, (jakaś pieczątka z datą w paszporcie), czy od daty na zielonej karcie. Czy też to ta sama data. (w paszporcie i na zielonej karcie)
  Jak nie stracić dni na początku przygody po wylosowaniu zielonej karty, aby jak najszybciej ubiegać się o obywatelstwo.
  Pozdrawiam
  Seb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *