Bardzo często dostaję od Was wiadomości, w których opisujecie, czym się zajmujecie w Polsce, jakie macie wykształcenie, doświadczenie zawodowe i pytacie mnie, czy znajdziecie pracę na Florydzie i na jakie zarobki możecie liczyć.
Zarówno o pracy jak i o zarobkach pisałam już wcześniej. Zajrzyjcie na kierunekfloryda.com/praca-na-florydzie i kierunekfloryda.com/zarobki-na-florydzie. Postanowiłam jednak jeszcze raz o tym napisać, ponieważ tamte artykuły są sprzed paru lat i chciałam trochę dodać do tego co pisałam wcześniej.
Nigdy nie odpowiem Wam “tak, na pewno znajdziesz pracę” albo “nie, nie ma szans, żebyś znalazł pracy”. To czy ktoś znajdzie pracę zależy naprawdę od wielu czynników. Niektórzy tutaj przyjeżdżają i już wiedzą dokładnie co będą robić, mają przebadany rynek, znalezione firmy zainteresowane ich osobą, mają dokładny plan, co muszą zrobić, jaką dokumentację zebrać, żeby móc jak najszybciej zacząć pracę. I tak właśnie powinno być. Zanim tutaj przylecicie, miejcie plan. Najlepiej plan A, B i jeśli się da to C.
Są jednak tacy, co przylatują, bo ktoś im powiedział, że tu jest łatwo z pracą, a potem się okazuje, że tak łatwo nie jest, albo praca nie spełnia ich wymagań jeśli chodzi o warunki. Dlatego właśnie warto mieć plan B, np. “jeśli nie znajdę pracy w moim zawodzie to może poszukam na początek jakiejkolwiek pracy?” albo “jeśli nie znajdę pracy, to może założę swoją firmę?”. Analizujcie dane miejsce pod kątem pracy. Jaka inna praca jest dostępna w tym rejonie? Za jaką stawkę? Jak to jest z własną firmą? Czy jest zapotrzebowanie na moje produkty/usługi w danym rejonie?
Należy pamiętać, że każdy stan USA jest inny. Może akurat Wam lepiej będzie się żyło w innym stanie? Może pracujecie dużo na zewnątrz i nie dacie rady pracować we florydzkich upałach? Może Wasz zawód związany jest z usługami w chłodniejszym klimacie? To kolejne pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć.
Tak samo na Florydzie, każde miejsce jest inne. Są duże miasta, np. Miami, Tampa, Orlando, gdzie jest więcej pracy w korporacjach. Są mniejsze miasta, np. Sarasota, gdzie jest mniej korporacji, ale pracę można znaleźć np. w restauracjach, hotelach, sklepach. Każde miejsce jest inne i jeśli wybierzecie dane miejsce do zamieszkania, przeanalizujcie je pod kątem pracy. Teraz w Internecie jest dużo dostępnych oficjalnych danych, na podstawie których można dokonać porządnej analizy.
Zachęcam do odwiedzenia poniższych linków:
Kolejna rzecz i chyba najważniejsza to samo podejście do pracy. Moim zdaniem każdy, kto jest ambitny, pracowity, nie poddaje się przy najmniejszym niepowodzeniu, da radę. Praca na Florydzie na pewno jest. W jednych zawodach jest jej więcej, w innych mniej. Jedna jest lepiej płatna, inna mniej. Po dokładne dane zajrzyjcie pod powyższe linki.