Muzeum Sztuki w Sarasocie jest dziedzictwem Johna Ringlinga, który był jednym z najbardziej znanych kolekcjonerów sztuki początku XX wieku. Oprócz niezwykłej kolekcji obrazów (w tym dzieł Rubensa) można tu zobaczyć m.in. klasyczne rzeźby, którymi wypełniony jest dziedziniec muzeum.
W 1905 roku John Ringling poślubił Mable Burton, która również tak jak on, zafascynowana była sztuką. Przez lata podróżowali po Europie. W1925 roku zatrudnili architekta Johna Phillipsa, który zaprojektował muzeum w Sarasocie, gdzie miała się znaleźć rosnąca kolekcja Ringlingów.
Ringling budując muzeum, marzył o tym, żeby Sarasota stała się centrum kultury i sztuki. Dlatego też stale poszerzał swoją kolekcję. Zakupił m.in. cztery barokowe obrazy gobelinowe Rubensa, które otwierają wejście do galerii. Między 1925 a 1931 rokiem nabył ponad 600 obrazów z czasów od późnego Średniowiecza aż do XIX wieku, natomiast w 1938 roku nabył kolekcję 2800 antyków. W tym samym roku kupił 300 sztuk rzeźb i przedmiotów liturgicznych z czasów późnego Średniowiecza i wczesnego Renesansu.
W 1929 roku z powodu cukrzycy i choroby Addisona zmarła ukochana żona Johna, Mable. Była to dla niego ogromna strata. Depresja Johna Ringlinga spowodowała, że popadł on w długi. Po jego śmierci (1936 r.), między 1936 a 1946 rokiem muzeum było rzadko otwarte. W późniejszych latach było kierowane przez wielu dyrektorów. Niestety ciągle brakowało funduszy na jego funkcjonowanie. Tak naprawdę dopiero od niedawna, bo od 2011 roku, dzięki dużej dotacji ze strony stanu Floryda, Muzeum Sztuki Ringling przeżywa rozkwit. Codziennie odwiedzane jest przez turystów nie tylko z Florydy.
My odwiedziliśmy Muzeum Sztuki Ringling w poniedziałek, dzięki czemu za zwiedzanie nie musieliśmy nic płacić. Wszystkich, którzy będą w Sarasocie w tym dniu, zachęcamy do skorzystania z tej okazji. Oprócz Muzeum Sztuki na terenie całego kompleksu znajdują się również m.in. przepiękny ogród (wstęp bezpłatny) oraz dom Johna Ringlinga (wstęp płatny).
Więcej informacji o muzeum, godziny otwarcia i ceny biletów znajduje się na stronie www.ringling.org
Poniżej zamieszczamy zdjęcia, które udało nam się zrobić w muzeum jak i na jego dziedzińcu.
[Not a valid template]