Strona główna > Finanse > Porównanie zarobków w USA i w Polsce

Porównanie zarobków w USA i w Polsce

W kategorii:Finanse     Autor:   Karolina Moscicka     Rok:   2015

Na prośbę Mirka postanowiliśmy opisać Wam w skrócie jak wyglądają zarobki w USA i porównać je do zarobków w Polsce.

Podane poniżej dane pochodzą z różnych znanych nam źródeł, głównie internetowych. Proszę się nimi do końca nie kierować, mogą wystąpić pewne rozbieżności między tym co podajemy, a tym co np. Wasz kolega/koleżanka zarabia. Stawki te też mogą się trochę różnić w zależności od stanu, miasta, umowy itp.

Podane stawki to stawki brutto. Dla porównania podaliśmy kwoty w złotówkach licząc za 1 dolara 3.70 zł.

Aktualna minimalna stawka godzinowa na Florydzie to 8.05 $ (podajemy na Florydzie, bo stawka ta różni się w zależności od stanu) = 29.78 zł.

Aktualna minimalna stawka godzinowa w Polsce to ok. 10 zł.

Średnie tygodniowe wynagrodzenie brutto w USA (w sektorze przedsiębiorstw prywatnych) w lutym 2015 to 857.39 $ = ok. 3172 zł

Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce (w sektorze przedsiębiorstw) w lutym 2015 to ok. 3982 zł

Przykładowe stawki dla różnych zawodów:

1) Pracownik Mc Donalda – stawka godzinowa

USA – ok. 8.30 $ = 30.71 zł

Polska – ok. 12 zł

2) Nauczyciel – średnio miesięcznie w szkole publicznej

USA – ok. 3800 $ = 14060 zł

Polska – ok. 4300 zł

3) Pielęgniarka
- średnio miesięcznie

USA – ok. 5260 $ = 19462 zł

Polska – 3000 zł

Jeśli chcecie poznać szczegółowe zarobki w różnych zawodach w USA, polecamy stronę www.glassdoor.com. Możecie tam sprawdzić poszczególne zawody w różnych stanach, a nawet miastach.

Aby dokładnie porównać czy powyższe zarobki są wysokie czy niższe, należy wiedzieć, na co stać danego pracownika w USA, a na co w Polsce. W USA na pewno więcej zapłacimy przykładowo za ubezpieczenie zdrowotne, abonament telefoniczny, telewizję kablową, a mniej za podręczniki do szkoły podstawowej, których praktycznie nie ma, ubrania, elektronikę. Przeciętnego Amerykanina stać na o wiele więcej, niż przeciętnego Polaka, niektórzy mówią, że na 3-4 razy więcej. Żeby to dokładnie pokazać, w jednym z kolejnych artykułów postaramy się przygotować dla Was tego typu porównanie.


Karolina Moscicka

Mieszkam od ponad 4 lat w Sarasocie z moim mężem i 13-letnim synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, koniecznie się ze mną skontaktujcie na kierunekfloryda@gmail.com. Z chęcią pomogę również przy zakupie/sprzedaży/wynajmie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

Tagi:

Odpowiedzi 19 - “Porównanie zarobków w USA i w Polsce”

 1. Virago

  A jak z pracą w FL? Jest praca? Bo ja trafiłem w loterii wizowej, mam rodzinę w Cleveland OH ale jak z nimi gadałem to podobno masakra! Nie dość że ciężko o prace, to jeszcze max 10$ na godzinę, więcej ciężko zarobić! I zastanawiam się nad jakąś alternatywą, i coraz bardziej zastanawiam się czy w ogóle warto do USA jechać…

 2. Karolina

  Wszystko zależy od tego co chcesz robić i co umiesz robić. Na pewno w większych miastach jest więcej pracy, ale i w mniejszych jej nie brakuje. Na Florydzie jest praca, ale nie wiem, co dokładnie Cię interesuje. Najlepiej jakbyś przejrzał w Internecie interesujące Cię ogłoszenia i sprawdził jakie są zarobki w danym miejscu. Polecam stronę http://www.glassdoor.com

 3. Virago

  Dzięki za odpowiedź ;) Z wykonywanego zawodu od 2005r jestem grafikiem kreatywnym i webdesignerem znam się też trochę na SEO, grafice 3D, prowadzę sobie tutaj w Polsce taką małą agencje kreatywną ;) Problem jedynie z tym że mój angielski jest że tak powiem na nisko komunikatywnym poziomie :( Myślisz że mógłbym znaleźć gdzieś prace w polskiej firmie? Z moimi umiejętnościami?

 4. Karolina

  Niestety nie umiem Ci odpowiedzieć na to pytanie, bo zależy to od wielu czynników. Musisz poszukać w Internecie ofert pracy w danym miejscu. Już teraz możesz powysyłać CV i zobaczyć, czy ktoś się odezwie. :)

 5. Virago

  Dzięki bardzo tak zrobię ;) Tylko cały czas jakoś mam mieszane uczucia i strach czy się powiedzie, nie chciał bym zaśmiecać tutaj bloga, a chciał bym popytać cie jeszcze o różne rzeczy :) pozdrawiam ;)

 6. Karolina

  Zapraszam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt :)

 7. Mateusz

  A jak wyglada np. z praca dla stolarza meblowego? Mam 8 lat doswiadczenia

 8. Karolina

  Niestety nie znamy odpowiedzi na to pytanie. :( Jeśli chodzi o ogłoszenia pracy najlepiej sprawdzać w Internecie w miejscu, do którego ma się zamiar wyjechać. Można zarówno znaleźć oferty jak i przeciętne zarobki.

 9. Adam

  Serdeczne dzięki za wszystkie informacje jakie można tu znaleźć! Po kilku latach w Irlandii myślę o wyjeździe na Florydę. Wydaje mi się, że jako kucharz z doświadczeniem nie będę miał większego problemu ze znalezieniem pracy. Jeszcze raz wielkie dzięki :)

 10. Karolina

  Dzięki za komentarz i powodzenia w realizacji planów! :)

 11. Ktos nie znany

  Od kiedy pielęgniarka zarabia 3000 zł???? 1800 one zarabiają

 12. Karolina

  Są to średnie zarobki brutto.

 13. cezary

  Mojego kolegi żona jest pielęgniarką w wawie zarabia ponad 3 000.

 14. Irena

  Kurcze, kto podaje, te z sufitu, średnie zarobki polskich nauczycieli i to w szkole publicznej ! Do jasnej Anielci, w której szkole tyle płacą?! Zmieniam robotę !

 15. Karolina

  Zapraszam do zapoznania się z danymi, m.in. na stronie wynagrodzenia.pl/artykul/zarobki-nauczycieli-w-szkole-publicznej-o-jedna-trzecia-wyzsze-niz-w-prywatnej :) Pozdrawiam serdecznie

 16. Magda

  Pracuje w szkole piblicznej, jako nauczyciel kontraktowy. Pensum 28h. Z dodatkami mam na reke 2100. Wie pensje z usa tez pewnie z sufitu wziete :-)

 17. Karolina

  Nie rozumiem po co bralibyśmy dane z sufitu. ;) Proszę zapoznać się ze statystykami. Tak jak w każdej branży, również w tej nauczycielskiej, nauczyciele zarabiają różnie w zależności od różnych czynników. ;) Poza tym podane kwoty są to kwoty brutto, nie na rękę. ;) Pozdrawiam serdecznie!

 18. Michał

  Ale w Stanach Zjednoczonych wszystko jest też droższe niż w Polsce, więc…

 19. Karolina Moscicka

  Nie wszystko, ale wiele rzeczy. Dlatego w artykule w ostatnim akapicie napisaliśmy o sile nabywczej. :)

Dodaj komentarz