O co chodzi z Red Tide?

Pozostałe Wszystkie

O co chodzi ze zdechłymi rybami na okolicznych plażach? Dlaczego woda jest taka mętna? Ostatnio zasypujecie mnie takimi pytaniami, dlatego postanowiłam sprawdzić jak to naprawdę wygląda i zdać Wam relację.

O Red Tide pisałam już wcześniej na kierunekfloryda.com/red-tide-na-plazy-siesta-key-beach. To zjawisko nawiedza na raz na jakiś czas i jak słyszymy o tym, po prostu staramy się nie jeździć na plażę. Najgorsze jest jak przyjadą turyści i akurat na to trafią. Niestety nie mogą się wtedy rozkoszować krystalicznie czystą wodą czy kąpielami w zatoce. Nam, mieszkańcom, Red Tide tak bardzo do tej pory nie przeszkadzało, ponieważ pojawiało się dosyć rzadko i trwało krótko.

Ostatnio jednak pojawiło się ze wzmożoną siłą. Ryb jest bardzo dużo i nie tylko ryb. Dochodzą do nas informacje, że na niektórych plażach (szczególnie tych położonych bardziej na południe od nas) znajdywane są zdechłe delfiny czy żółwie. :(

Niektórzy twierdzą, że nie jest to działanie natury, a człowieka, że winne są plantacje trzciny cukrowej, które wylewają zanieczyszczenia do jeziora Okeechobee, a wody tego jeziora idą rzekami do Zatoki Meksykańskiej i Oceanu Atlantyckiego i zalewają je zarazą. Pojawiły się nawet filmy i artykuły oskarżające plantacje oraz protesty, żeby nie kupować produktów tych konkretnych firm! Firmy te odpierają zarzuty, posiłkując się badaniami naukowców, że jednak to nie jest ich wina, ale nagonka niektórych grup.

Ja nie chcę stawać po jednej albo po drugiej stronie, bo nie jestem naukowcem. Czytałam różne artykuły na ten temat i jeśli jesteście zainteresowani tym tematem, Was również do tego zachęcam (niestety artykuły są w jęz. angielskim).

www.forbes.com/sites/priyashukla/2018/08/10/why-is-florida-experiencing-its-most-toxic-algae-bloom-in-a-decade

www.mysuncoast.com/news/local/lake-okeechobee-algae-feeds-red-tide-anxiety-in-southwest-florida/article_96512708-9721-11e8-a280-93df3cc33573.html

www.nbcnews.com/news/us-news/toxic-red-tide-making-floridians-sick-angry-n897181

www.ussugar.com/news/the-facts-on-florida-red-tide-it-is-not-caused-by-lake-okeechobee

okeechobeenews.net/lake-okeechobee/red-tide-comes-from-ocean-not-lake-releases

www.scgov.net/government/parks-recreation-and-natural-resources/find-a-park/beaches/red-tide-status

Niedługo upały troszkę ustąpią i wtedy z chęcią wybiorę się na spacery po okolicznych plażach. Jestem pewna, że te spacery nie będą wyglądały tak jak mój ostatni spacer plażą 7 sierpnia. Wtedy właśnie nagrałam dla Was krótki filmik i zrobiłam trochę zdjęć, żebyście zobaczyli jak to wygląda. Oczywiście plaże są cały czas sprzątane, dlatego akurat wtedy nie wyglądało to aż tak strasznie, jak pokazują niektóre filmy i zdjęcia w Internecie. Mimo tego z przykrością się na to patrzy. :(

Mimo że Red Tide trwa teraz trochę dłużej niż zazwyczaj, zdarzało się to również w przeszłości i potem plaże znowu wyglądały pięknie i czysto.

[Not a valid template]

 

 

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *