Charytatywna Gala Jubileuszowa z okazji 15-lecia Szkoły Polskiej w Sarasocie

Artykuły sponsorowane Sarasota Wszystkie

Polska Sobotnia Szkoła imienia Mikołaja Kopernika w Sarasocie w bieżącym roku szkolnym obchodzi swój Jubileusz 15-lecia istnienia. Z tego tytułu zorganizowana będzie Charytatywna Gala Jubileuszowa, bal polonijny. Bal odbędzie się 18 lutego 2017 roku w Plantation Golf&Country Club w Venice.

polskaszkolawsarasocie1

Historia Polskiej Sobotniej Szkoły sięga nieco dalej, bo aż do 1994 roku, kiedy to Polska Wspólnota Katolicka, Polsko – Amerykańskie kluby w Venice i Sarasocie, Polskie Radio działające w tym regionie oraz polskojęzyczni księża założyli szkołę w Venice na Florydzie. Pierwsze zajęcia odbywały się po niedzielnej mszy świętej w Epiphany Cathedral Church w Venice i były prowadzone w sali przykościelnej. Pierwszym dyrektorem szkoły i nauczycielem była pani dr Krystyna Piórkowska. Szkoła przetrwała 4 lata, a następnie zajęcia zostały zawieszone na następne 4 długie lata. W roku 2001 dzięki staraniom rodziców oraz ludzi, którym bliska była Ojczyzna oraz język polski, szkoła została wznowiona. I od tej chwili szkoła działa nieprzerwalnie.

polskaszkolawsarasocie4W roku 2004 szkoła została przeniesiona z Venice do Sarasoty. Długoletnim nauczycielem i dyrektorem szkoły była Pani Hanna Wrońska, która była bardzo zaangażowana w działalność i rozwój polskiej szkoły. Od roku 2005 Polska Sobotnia Szkoła im. Mikołaja Kopernika prowadziła zajęcia w Sarasota Christian Church przy Ashton Rd. W bieżącym roku szkolnym 2016/2017 szkoła zmieniła adres i korzysta z uprzejmości Szkoły Katolickiej, przy Incarnation Catholic Church w Sarasocie.

Szkoła jest organizacją niedochodową, społeczną, działa i rozwija się dzięki wpłatom, których dokonują rodzice, darowiznom od organizacji polonijnych i sponsorów indywidualnych. Głównym celem szkoły jest nauka języka polskiego, zapoznanie dzieci i młodzieży z kulturą polską, tradycjami, historią , a także przekazywanie dzieciom i młodzieży polskich wartości. Atutem szkoły są wspaniali nauczyciele oraz bardzo aktywni rodzice, którzy razem starają się stworzyć pozytywne środowisko, w którym dzieci z przyjemnością uczą się języka ojczystego swoich rodziców, języka swoich dziadków oraz zamiłowania do kultury polskiej, do polskiej historii i do polskich tradycji. Obecnie od 2015 roku dyrektorem szkoły jest Pani dr Janina Orloff, wcześniej wykładowca akademicki, oddana i bardzo lubiana przez dzieci i rodziców nauczycielka.

Zajęcia odbywają się w sobotę w godzinach od 9:30 do 1:00 w czterech poziomach nauczania. Nauczycielem poziomu przedszkolnego jest Pani Lidia Piwowarczyk, nauczycielem poziomu podstawowego jest Pani Janina Orloff, poziomu średniego, Pani Mariola Kowalik (nauczycielka, która jest w szkole niemal od początku), natomiast nauczycielem poziomu wyższego jest Pani Marta Frankowski, która obecnie pełni także funkcję Skarbnika szkoły.

polskaszkolawsarasocie3

Szkoła ma wyłonioną Radę Rodziców, która wraz z Radą Pedagogiczną stanowi Radę Szkoły, a która to jest motorem do organizacji różnych szkolnych przedsięwzięć w zgodnej i owocnej współpracy oraz przy zaangażowaniu nauczycieli i pozostałych rodziców.

W bieżącym roku szkolnym 2016/2017 szkoła zorganizowała Dzień Nauczyciela, Szkolny Piknik Rodzinny w Sarasocie, Dzień Niepodległości wraz z dodatkowym gościnnym występem dzieci na wspólnych polonijnych obchodach Święta Niepodległości w Venice, ponadto Mikołajki dla wszystkich dzieci. Szkoła uczestniczyła w tym roku także po raz pierwszy w Świątecznej Paradzie ulicami Sarasoty, a na zakończenie roku dzieci wystawiły Jasełka na Polskiej Wigilli w Sarasocie.

Nauczyciele i rodzice nie spoczywają jednak na laurach, przed nimi w nadchodz
ącym semestrze kolejne wyzwania: bal karnawałowy dla dzieci, Dzień Poety (w tym roku Jan Brzechwa), Święto Konstytucji 3 maja, Dzień Mamy i Taty oraz zakończenie roku szkolnego.

galafundraisingcelebrationNa szczególną uwagę zasługuje największe tegoroczne przedsięwzięcie szkoły, czyli wcześniej wspomniana Charytatywna Gala Jubileuszowa Szkoły, zorganizowana z okazji 15-lecia istnienia szkoły. Program Gali jest bardzo bogaty. Oprócz wykwintnej kolacji z przystawkami i deserem wieczór umili występ zespołu ludowego Polanie, do kolacji piękne polskie klasyki przygrywać będzie duet: na skrzypcach dr Mateusz Zagata oraz na fortepianie Roland Okula. Część taneczną poprowadzą Ewa i Robert Jeneralczuk.

Ponadto w aukcji, z której dochód będzie przekazany na potrzeby polskiej szkoły, do wygrania będą cenne nagrody, ofiarowane przez sponsorów. Oczywiście organizatorzy wciąż poszukują nowych sponsorów, w szczególności spośród polskich, bądź polsko-amerykańskich firm czy też od osób indywidualnych.

“Czeka nas piękne polonijne wydarzenie, na które serdecznie zapraszamy, bilety na Jubileuszową Galę do nabycia są pod numerami telefonów:

Agata (941) 468-7136
Joanna (715) 297-3672
Anna (941) 544-8195
oraz w gabinecie dr Mateusza Zagaty
(8431 Pointe Loop Drive, Venice, Florida 34293)

Zapraszamy !!!

Nauczyciele, Rodzice oraz Dzieci z Polskiej Sobotniej Szkoły imienia Mikołaja Kopernika w Sarasocie”

polskaszkolawsarasocie5

Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *