Legendarny pocalunek i pomnik

Legendarny pocałunek i pomnik w Sarasocie

Ciekawe miejsca Sarasota Wszystkie

W centrum Sarasoty przy porcie Marina Jack stoi pomnik przedstawiający legendarny pocałunek marynarza i pielęgniarki z czasów II wojny światowej. :) Koniecznie przeczytajcie o historii tego pocałunku.

[Not a valid template]

14 sierpnia 1945 r. pewien marynarz właśnie dowiedział się o zakończeniu II wojny światowej. Ponieważ oznaczało to, że jego brat zostanie uwolniony z japońskiej niewoli, z radości pocałował przypadkową pielęgniarkę. Odbyło się to na Times Square w Nowym Jorku, a chwilę pocałunku uwiecznił na zdjęciu m.in. Alfred Eisenstaedt, a samo zdjęcie nazwał “V-J Day in Times Square” (V-J, czyli Victory over Japan).

Marynarzem był Glenn McDuffie, który niestety zmarł w zeszłym roku w wieku 86 lat. Pielęgniarką Edith Shain, która zmarła w wieku 91 lat w 2010 roku. Później stwierdzono, że kobietą tą była jednak Greta Zimmer Friedman.

Fotograf, który zrobił to słynne zdjęcie urodził się w 1898 roku w Tczewie, wtedy należącym do Niemiec, a teraz znajdującym się na terenie Polski. Zmarł w 1995 roku w USA.

Kissing the war goodbye
“Kissing the War Goodbye” by Victor Jorgensen

Rzeźba słynnej pary z Times Square, która stoi m.in. w Sarasocie, została pierwszy raz stworzona przez Seward’a Johnsona w 2005 roku i została nazwana “Unconditional Surrender”. Jej wysokość to prawie 8 metrów! Styropianowa wersja była częścią czasowej wystawy w Sarasocie. Johnson zaczął produkcję rzeźb z aluminium i z brązu.

W 2008 roku po raz kolejny rzeźba ta, tym razem z aluminium, pojawiła się po raz kolejny w Sarasocie. Jack Curdan, 88-letni weteran wojenny, który służył w U.S. Navy w czasie II wojny światowej zaproponował za rzeźbę pół miliona dolarów (zamiast wymaganych wcześniej 680 tys. dolarów). Części osobom podobał się pomysł, żeby rzeźba na stałe zagościła w pobliżu zatoki Sarasota Bay. Niestety znaleźli się również przeciwnicy, którzy twierdzili, że pomnik jest kiczowaty i nie ma w nim nic nadzwyczajnego, że to tylko komputerowa kopia słynnego zdjęcia.

Joel May, architekt z Sarasoty zauważył też, że pomnik jest oparty na słynnym zdjęciu, które chronią prawa autorskie. Johnson odpowiedział, że przy tworzeniu rzeźby wzorował się na innym podobnym zdjęciu, Victora Jorgensena, które nie jest chronione prawami autorskimi.

W końcu pomnik zawitał do Sarasoty na min. 10 lat i cieszy nasze oko przy Marina Jack. Prawie za każdym razem gdy tam jesteśmy, ktoś fotografuje słynną parę. Niektórzy pewnie nie znają historii zarówno tej pary jak i samego posągu.

Mimo że w 2012 roku w wyniku wypadku samochodowego, pomnik został uszkodzony, udało się go naprawić i nadal jest częścią Sarasoty.

Nam się bardzo podoba i mamy nadzieję, że zawitał tutaj na dłużej niż 10 lat. :)

Inne kopie tej rzeźby znajdują m.in. we Francji i w stanie New Jersey.

Jeśli chcecie się bardziej wgłębić w ten temat i zobaczyć słynne zdjęcie, zachęcamy do odwiedzenia Wikipedii na en.wikipedia.org/wiki/V-J_Day_in_Times_Square

Tymczasem zachęcam do obejrzenia zdjęć i poniższego filmiku, na którym zobaczycie słynną rzeźbę.

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *