Kolejne diamentowe skrzyżowanie już niedługo w Sarasocie

Ciekawostki Wszystkie

Diamentowe skrzyżowania, czyli tzw. Diverging diamond interchanges, są coraz bardziej popularne w USA. My w naszych okolicach już jedno takie mamy, niedługo powstanie kolejne.

Pierwsze skrzyżowania diamentowe zostały zbudowane we Francji w latach 1970. W USA pierwsze takie skrzyżowanie powstało w stanie Missouri w 2009 roku. W Sarasocie na ten moment mamy jedno diamentowe skrzyżowanie przy centrum handlowym UTC (na skrzyżowaniu autostrady I-75 z drogą University Parkway). Budowa drugiego zaczęła się na skrzyżowaniu tej samej autostrady z ulicą Clark Rd. Inwestycja będzie kosztować $62.4 mln i zakończenie budowy planowane jest na jesień 2023 roku. 

Skrzyżowania diamentowe budowane są w miejscach gdzie trasa wyższej kategorii (np. autostrada) przecina tę niższej kategorii (np. drogę dojazdową do miast, osiedli, czy centrów handlowych, jak np. przy centrum handlowym UTC w Sarasocie). Mają bardzo wiele zalet. Jednymi z nich jest większa przepustowość, mniej kolizji czy praktycznie brak możliwości wjechania na autostradę pod prąd.

Na czym polega fenomen takiego skrzyżowania i jako ono działa, pokazane jest na poniższym filmiku.

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *