Dlaczego w USA warto płacić kartami kredytowymi

Finanse Wszystkie

Dlaczego w USA warto płacić kartami kredytowymi a nie debetowymi? Opowiemy Wam o tym na przykładzie własnych doświadczeń.

Jak przeprowadziliśmy się na Florydę, na początku nie mieliśmy kart kredytowych. Dlatego też przy płatnościach korzystaliśmy z debetowych. Trzy razy musieliśmy je wymieniać, ponieważ trzy razy ktoś w jakiś “tajemniczy sposób” pobrał sobie z naszych kart pieniądze. Były to niewielkie i bardzo dziwne transakcje, typu zakupy w jakimś sklepie w innym stanie, podczas gdy nas w tym stanie nie było. Oczywiście od razu to zgłaszaliśmy do banku, karta została blokowana, pieniądze zwracane na nasze konto no i musieliśmy wymienić kartę na nową.

Zupełnie inaczej jest z kartami kredytowymi. Na kartach tych naprawdę rzadko dochodzi do jakichś dziwnych płatności, zdarzyło nam się to może dwa razy w ciągu 7 lat (przy debetowych trzy razy w ciągu pół roku). Są lepiej chronione, ponieważ tak naprawdę używamy pieniędzy nie swoich, ale banku. Poza tym płatności można dokonywać do przyznanego limitu, czyli nie ma szans, żeby ktoś ściągnął nam z konta całych naszych pieniędzy tylko np. zrobi zakupy do kwoty, na którą nam przyznany jest kredyt.

Często jeśli np. dokonywaliśmy zakupów w jakimś innym miejscu, sklepie, online, przychodził do nas sms na komórkę, czy potwierdzamy daną transakcję. Bankowi nie podobała się ta konkretna transakcja, dlatego wolał się wcześniej zapytać, czy to na pewno my, a nie ktoś inny dokonuje płatności nasza kartą.

Karty kredytowe mają też inną ważną funkcję, zbiera się na nich punkty (np. w przypadku kart sklepowych) albo dostaje się tzw. cash-back, czyli za każdą płatność zwracane nam jakiś procent. Te procenty się kumulują i później można zebraną kwotę przelać sobie na kartę albo na konto. 

No i jedna z najważniejszych rzeczy… dzięki kartom kredytowym buduje nam się historia kredytowa. Trzeba tylko ich umiejętnie używać, tzn. m.in. nie zużywać całego dostępnego limitu i spłacać wykorzystany limit na czas.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o tym jak używać kart kredytowych, polecamy np. ten artykuł www.creditkarma.com/credit-cards/i/best-way-to-use-a-credit-card

Tagged
Karolina Moscicki
Mieszkam od 2014 roku w Sarasocie z moim mężem i synem. Jeśli macie pytania odnośnie życia na Florydzie, zachęcam do kontaktu na kierunekfloryda.com/kontakt. Z chęcią pomogę również przy zakupie domu/mieszkania/biura. Zapraszam do kontaktu :)

2 komentarze do “Dlaczego w USA warto płacić kartami kredytowymi

  1. Czy przy płatności kartą debetową była używana ona w restauracjach lub innych miejscach, gdzie ktoś trzeci brał kartę i znikał z nią z zasięgu wzroku? Podobno wydrapania kodu CVV rozwiązuje problem

    1. Z tego co pamiętam, nie. Raz chyba było przez jakąś płatność online. Innym razem płaciliśmy w muzeum. To nie była ani wina muzeum ani sklepu online, w którym płaciliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *